Tipy pro úplný začátek

Než začnete se změnou stravování, zaznamenávejte si pečlivě svůj dosavadní jídelníček, a to každý den. Snadno tak získáte přehled o tom, zda ve vašem jídelníčku něco viditelně nechybí, nebo naopak nepřebývá. U potravin, které se ve vašem jídelníčku vyskytují často, si zkuste pro přehled dohledat nutriční a kalorickou hodnotu. Kalorické tabulky jídel jsou běžně dostupné na internetu.

Naučte se pravidelnému režimu, jezte 3x až 5x denně a nevynechávejte hlavní jídla dne.

Vyhněte se stereotypu – dbejte na pestrost, aby se vám jídelníček nezprotivil, a také proto, aby vám z dlouhodobého hlediska nechyběly vitaminy, minerály a další důležité látky.

Čas na volbu strategie

Pokud se do toho chcete pustit sami, pak je základem samostudium. Nejdříve je potřeba načerpat základní znalosti – jak si spočítat denní návrhovou energii (k tomu budete potřebovat informace o bazálním metabolismu), jak stanovit takzvaný trojpoměr, tedy zastoupení bílkovin, sacharidů a tuků ve stravě a nakonec, jak vše převést na konkrétní potraviny.

 Aplikace

Na trhu existuje celá řada aplikací, které umí jídelníček dopodrobna naplánovat a využívají k tomu přínosné nástroje. Dokážou interaktivně tvořit plány, nabízet aktuální recepty, vytvářet osobní nákupní seznamy nebo dopředu spočítat, jakou dobu strávíte vařením. Existují dokonce aplikace, které za vás vymyslí, jak zužitkovat zbytky jídla a vytvořit z nich menu na další den.

I při používání speciálních aplikací byste ale měli mít základní povědomí o tom, jak jsou důležité jednotlivé složky potravy a jak celý systém dohromady funguje.

Výživový poradce

Existuje také další varianta, a to poradit se s odborníkem, u kterého se můžete spolehnout na jeho znalosti nejen v oblasti výživy a fungování těla, ale také na to, že bude umět vyhodnotit potenciální zdravotní rizika na základě vaší osobní anamnézy. Pokud si zvolíte návštěvu poradce, kde si jídelníček na míru necháte vypracovat, měli byste mít k dispozici plný servis – vážení, včetně stanovení procenta tuku a dalších tělesných parametrů, konzultaci v oblasti potravin, pravidelné kontroly nebo třeba pomoc při nákupu potravin a doplňků a v neposlední řadě také motivaci.

 

Zdroj: STOB, Bezhladoveni.cz, Google

Zdroj obrázku: Pixabay

Tagy:
2 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 7 měsíců ago

    Zkoušela jsem se stravovat s Kalorickými tabulkami a tak se naučila, co jíst, kdy, kolik, co nejíst, případně jednou za čas a málo. Vždy takto zhubnu z kraje tak 8 – 10 kg a pak už nic více. Jsem ráda, když ta shozená kila nenaberu zase zpět.

  2. NelaVávrová 7 měsíců ago

    znam aplikaci a doporucuji Kaloricke tabulky.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account