Rizika a úskalí Hormonální antikoncepce 1. díl.

Lékaři mají velmi rádi, že na každý problém předepisují hormonální antikoncepci. Bolí Vás menstruace? Vyřeší to antikoncepce, máte nepravidelný cyklus? Opět to vyřeší antikoncepce. Nechcete otěhotnět? Opět to vyřeší antikoncepce. Chcete otěhotnět? Opět Vám lékař nasadí hormony na podporu otěhotnění.

Antikoncepce je lék, který potlačuje tvorbu kožního mazu, pomáhá řešit akné, přebije přirozené hormony, odstraní nepříjemné původní příznaky menstruací. Krvácení, které antikoncepce vyvolá, však není skutečnou menstruací. Skutečná menstruace je vyvrcholením hormonálních událostí včetně ovulace a tvorby progesteronu. Krvácení přichází přibližně 1 x za 28 dní. Tak dlouho trvá vaječníkům dokončit celý tento proces. Menstruace je známkou zdravé funkce vaječníků.

Kdežto krvácení způsobené hormonální antikoncepcí není důsledkem ovulace. Je to krvácení způsobené výpadkem hormonů obsažených v antikoncepci. Tyto hormony stimulují děložní sliznici, ale zcela úplně zastavují funkci vaječníků. Při užívání hormonální antikoncepce nedochází k vytváření vlastních pohlavních hormonů. Místo nich do těla dostáváte steroidní látky, které jsou pouhou náhražkou hormonů.  Nejedná se však o stejné léky, které se užívají při substituční léčbě v postmenopauze.

Pokud tedy bereme antikoncepci a dostáváme do těla hormony umělé a jiné hormony, než které běžně produkuje naše tělo ve formě enstrogenu a progesteronu. Hormonální antikoncepce totálně uzavírá naše vlastní hormony. Pokud vám někdo tvrdí, že je antikoncepce redukuje, není tomu tak.

Progesteron je produkován žlutým tělískem, který se ve vaječníku formuje po ovlulaci.  Má velmi pozitivní vliv na náladu, metabolismus, a kosti. Je velmi důležitý pro cyklus. Pokud chcete mít zdravou menstruaci, musíte mít v pořádku hladinu progesteronu.

Jak zjistíte že ovulujete a tvoříte progesteron?

1)      Přítomnost bílého hlenu, nebo čirého hlenu připomínající vaječný bílek. Proběhlou ovulaci poznáte také podle zvýšené hladiny bazální teploty. Progesteron můžete zjistit i pomocí krevních testů v průběhu poloviny cyklu.  Samotná menstruace nemusí znamenat, že proběhla i ovulace. Můžete mít menstruaci i bez ovulace. Takový cyklus se nazývá anovulační cyklus.  Pokud takový cyklus máte, neprodukujete progesteron.

Je tedy lepší spolehnout se na sebe a své tělo, používat měření bazální teploty, pravidelně cvičit, jíst zdravě, vyhýbat se lepku a kravskému mléku a nezatěžovat tělo zbytečně hormony. Navíc již dnes se ví, že pokud jste užívala hormonální antikoncepci, vaše budoucí dítě – dcera bude mít problémy s otěhotněním, protože její tělo již bude mít následky vámi užívané antikoncepce v těle.

Mgr. Michala Pokorná – fertility koučování, poradenství v otázce plodnosti.

https://www.facebook.com/groups/461880645447218

www.michalapokorna.cz

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009799204411

https://www.facebook.com/www.michalapokorna.cz

Tagy:
3 Komentářů
 1. Barbora Štarhová 2 roky ago

  Děkuji za tohle sdílení a doufám, že se článek dostane k co nejvíce mladým slečnám, které tohle téma teprve čeká. Většina lékařů bohužel řekne výhody, nevýhody už ponechá stranou. A na naší generaci, kterým se HA předepisovala jak na běžícím pásu, se teprve projeví všechny důsledky, které plynou z těchto pilulek 🙁

 2. INOMA 2 roky ago

  Tak poslední odstavec mě hodně překvapil. Přiznám se, že jsem až o tak dalekosáhlých důsledcích nevěděla. :/
  Každopádně jsem ráda za lékařky, které jsem měla a mám. Ani jedna z nich neřeší problémy předpisem pilulky. Naopak naslouchá a zajímá se o ženské tělo. Společně se pak snaží najít příčinu problému.

  Nedávno jsem viděla velmi zajímavý dokument. Pokud můžu přispět 🙂 Je sice v angličtině a momentálně lze shlédnout jenom za poplatek. Ale předpokládám, že za určitou dobu bude opět možnost shlédnout jej zadarmo.

  Jmenuje se:

  The Business of Birth Control

  A poselství dokumentu je opravdu k pláči.

  • Author
   Savarena 2 roky ago

   Děkuji za vaší zpětnou vazbu a odkaz na článek. Je fajn, že jste měla štěstí na dobré lékaře.
   Krásný den Míša Pokorná

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account