Simona Svobodová je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou plavecké školy, ve které učí plavat děti i dospělé. A když říkáme plavat, myslíme skutečně plavat, ne se jaksi pohybovat ve vodě.
Skoro každý Čech o sobě prohlašuje, že umí plavat. Ovšem pravda je spíš taková, že se umí jakžtakž pohybovat ve vodě. To ale nemá s plaváním moc společného. Osobně zastávám názor, že umět plavat rovná se pohybovat se ve vodě na hladině směrem vpřed, nepřemýšlet o tom, co děláte za pohyb, tedy mít ho zautomatizovaný jako třeba chůzi nebo řazení v autě, a uplavat v kuse minimálně 500 metrů, aniž byste ztratili dech. Didaktické příručky o plavání pak říkají, že za plavce je považován ten, kdo zvládne alespoň dva různé plavecké styly a uplave v kuse minimálně 200 metrů. Pokud tohle kritérium nezvládnete, mají vás za poloplavce nebo neplavce. Terminologie je jedna věc. Horší je, že spousta lidí i jakžtakž plave, ovšem dělají při tom dost závažné chyby. Poškozují si kvůli tomu krční páteř, záda, dost rychle se zadýchají a moc toho neuplavou, takže z plavání nemají ani zdaleka takový požitek, jaký by mohli mít. Jak to změnit?
* Pokud vás po plavání bolí záda a krční páteř, plavete nejspíš stylem “paní radové”, tedy máte při stylu prsa hlavu křečovitě nad vodou. Správný výdech je pěkně do vody. Bojíte-li se hlavu potopit, protože vás pálí oči, kupte si plavecké brýle. Pokud tímto stylem plavete proto, že neumíte do vody vydechovat, což je nejčastější důvod, je čas se to naučit. Na to je ideální plavecká škola nebo domácí cvičení na suchu, kdy si naplníte mísu či umyvadlo vodou a hlavu do něj s hlubokým výdechem (vydechujte střídavě nosem i pusou) pomalu ponořujete. Pokud je i tohle problém, ponořujte zprvu pouze bradu a postupně se odvažte hlouběji.
* U stylu prsa si hlídejte koordinaci horních a dolních končetin a především správný kop nohou. Největším nešvarem bývá tzv. „křivý střih“. Na jeho odstranění a srovnání není nikdy pozdě, jen nezoufejte, pokud se vám nebude dařit ihned, zafixování správného pohybu chvíli trvá. Chce to „cvičit a cvičit“. Pohyb pažemi dotahujte jen po prsa, ne do široka k pasu nebo stehnům a prsty držte u sebe. Výrazně tím zrychlíte.
* Plavete znak a zadkem neustále klesáte ke dnu? Základní chyba je buď v dýchání, nebo v práci nohou. Ano, ani na zádech s obličejem nad hladinou nesmíte zapomínat na pravidelné dýchání. Hlavně nezadržovat dech! Nohy pak mají u znaku kmitat stylem jako když se nakopává míč, nikoliv jako když jedete na kole. Ruce by měly jít těsně kolem ucha vodorovně nahoru. Jak poznáte, že plavete správně? Ruce by se neměly setkávat a nebude pro vás problém udržet se na hladině.
* Chcete-li plavat rychle, plavte kraulem. Díky poloze těla čelíte menšímu odporu vody než u jiných plaveckých stylů. Kraul se neplave s hlavou nad vodou, dýchat byste měla do vody, a to většinou při každém třetím tempu. Jestli začínáte, zkuste si v hlavě říkat: pravá, levá, nádech, pravá, levá, nádech. Tím si dýchání zautomatizujete. Kolena jsou při kraulu lehce pokrčená, nicméně kopání vychází z kyčlí, ne z kolenou. Hlídejte si propnuté (ale uvolněné, nikoliv křečovitě propnuté) špičky
* Na začátek zkuste vydržet plavat alespoň 10 minut bez přestávky, později můžete interval prodloužit na 20–30 minut. Zvládnete-li více stylů, je dobré je prostřídat, zapojíte tak různé svalové skupiny, což je rovněž ideální pro hubnutí.
No a pokud sama se sebou nemáte trpělivost nebo si nejste jistá, není nic jednoduššího než se přihlásit do plavecké školy, kde si vás vezmou na starost opravdoví profesionálové. Nenechte se mýlit, že takové kurzy jsou jenom pro děti. To už totiž dávno není pravda. A nebojte – ani v bazénech na kurzu už nebudete potřebovat tu šílenou žlutou gumovou čepici, kterou máte doma schovanou ještě ze základní školy. Do bazénu se dnes dá i bez ní a nikdo vám za to spílat nebude. 
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account