Stovky lidí v Česku onemocní každý rok chorobou, kterou je nakonec možné léčit jedině transplantací kostní dřeně. V 75 procentech případů ji však poskytne cizí dárce, protože nikdo z rodiny nesplňuje požadavky. Nejvhodnějšími dárci jsou mladí zdraví lidé. 
 Co se děje po vstupu do registrů dárců?
Ze vzorku krve odebrané při vstupu do Registru se určí genetické znaky na bílých krvinkách (HLA). Výsledky testu se vloží do databáze. Pokud se zjistí, že se v základních genetických znacích předběžně shodujete s pacientem, pozve Vás krevní centrum na další odběr krve a provede podrobnější krevní testy, které upřesní míru shody s pacientem a zmapují Váš aktuální zdravotní stav. Při tomto odběru krve absolvujete pohovor s lékařem nebo odborným pracovníkem registru, který Vám podá všechny potřebné informace týkající se prováděných vyšetření a dalšího postupu.
 Kdo může darovat kostní dřeň?

    věk od 18 do 40 let věku (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
    ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
    hmotnost více než 50 kg
    výborný zdravotní stav (žádné závažné onemocnění – ani v minulosti)
    bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
    ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
    ochota věnovat svůj čas a pohodlí 
    veřejné zdravotní pojištění platné v ČR

V současnosti se krvetvorné buňky získávají dvěma způsoby:
1. Odběr kostní dřeně
Odběr kostní dřeně z pánevních kostí se provádí podobně jako malá operace. Trvá přibližně hodinu a provádí se v celkové narkóze. Punkční jehlou se odsaje potřebné množství kostní dřeně (maximálně 1500 ml, podle váhy pacienta a dárce).Příprava a samotný odběr vyžadují celkem 3 dny hospitalizace (příjem na oddělení a konzultace s anesteziologem, samotný odběr, propuštění den po odběru).
2. Odběr krvetvorných buněk na separátoru
Tento odběr se provádí ambulantně na aferetickém oddělení odběrového centra pomocí přístroje – separátoru. Před odběrem krvetvorných kmenových buněk ze žíly je nutné buňky dárce krátkodobě namnožit a vyplavit z kostí do krevního oběhu. Čtyři večery před odběrem proto dostává formou podkožních injekcí stimulační přípravek, jehož účinkem se krvetvorné buňky vyplaví do krevního oběhu. Dárce je “napojen na separátor loketními žílami, pouze ve vzácných případech, kdy dárce nemá kvalitní žíly, je použit centrální žilní katétr. Celá procedura trvá přibližně 4 hodiny. Dárce při odběru leží, může sledovat TV, spát nebo poslouchat hudbu. Asi 2–3 hodiny po skončení odběru může být dárce bezpečně propuštěn domů.

V každém případě platí, že dárce kostní dřeně je dobrovolník. Své rozhodnutí stát se dárcem můžete kdykoliv bez udání důvodu odvolat. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account