Umělé cévy – vynález, který denně zachraňuje tisíce životů

Tým vědců a lékařů kolem chirurga Milana Krajíčka dal světu umělou cévu impregnovanou kolagenem – jednoduchou bílou trubičku, která denně zachraňuje tisíce životů.

Tenké ohebné trubičky aneb umělé cévy impregnované kolagenem, které jsou dnes v medicíně samozřejmostí, svého času přepsaly učebnice cévní chirurgie. Vymyslel je tým vědců a lékařů kolem chirurga Milana Krajíčka (1933–2016). Ten se věnoval se výzkumu a vývoji a cévních protéz a v této oblasti mu patří řada priorit a patentů. Vývoji umělých cév se věnuje Technická univerzita v Liberci.

Vědecký tým profesora Davida Lukáše představil roku 2016 cévní náhrady vyrobené z nanomateriálu.

Ty budou časem nedocenitelnou pomůckou například při léčbě infarktů. Zabraňují totiž vzniku krevních sraženin, které mohou vést až ke smrti pacienta.

Nanomateriál je podle vědců ideální základ pro tvorbu umělých cév, protože splňuje řadu předpokladů. Má vhodné mechanické vlastnosti, zabraňuje vzniku trombóz, není toxický a je možné jej sterilizovat. Nanomateriál také umožňuje vyrobit i cévy s malým průměrem do šest milimetrů. Umělé „nanocévy” fungují jako jakési lešení. To se posléze rozpadne, přičemž proroste buňkami a vznikne vlastní céva.

Opět mohu být hrdá na tým z liberecké Technické univerzity 🙂

Tagy:
4 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Medicína v Česku je k nezaplacení 🙂

  2. Jsou to prostě liberečtí borci 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account