Jedná se o údolí Robečského potoka mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Rozloha údolí činí 58,98 ha s rozmezím nadmořských výšek 247 – 303 metrů. Území je chráněné od roku 1967 pro geomorfologicky cenné kaňonovité údolí, lužní lesy a chráněné druhy rostlin a živočichů. Byl tu zaznamenán výskyt 250 druhů hmyzu, 4 druhy obojživelníků, 4 druhy plazů, množství ptáků, savců a ryb. Mezi chráněné ptáky patří výr velký, ledňáček říční a skopec vodní. V Národní přírodní památce Peklo je nejvýznamnější populace bledule jarní v Libereckém kraji. V předjaří v údolní nivě chráněné bledule jarní kvetou a v té době se údolí Peklo těší nejvyšší návštěvnosti.

V současné době se zhoršuje zdravotní stav lužního lesa. Proto se provádí průběžné kácení stromů, které by svým pádem mohly ohrozit turisty a současně tím dochází k obnově přírodního rázu údolí. S ohledem na bleduli jarní a jiné cennosti tohoto ekosystému není odklízení stromů z údolí možné.

Počátečním místem našeho výletu po turisticko-naučné stezce Peklo je obec Zahrádky. Lze zaparkovat u stejnojmenného zámku Zahrádky, který roku 2003 utrpěl značné škody požárem. Odtud se můžete vydat po červené turistické značce. Jít podél oploceného zámeckého parku, kde narazíte na pěkné dětské hřiště a pokračovat do údolí Robečského potoka. Všimnete si prvních skalních místností, které tu za třicetileté, prusko – rakouské i druhé světové války sloužily zdejším obyvatelům jako úkryt. Podejdete železniční viadukt z 19. století a za chvilku jste na rozcestí Karba. Určitě vás tady zaujmou mohutné skály a chalupy částečně zasazené přímo do skal. Zabočíte vpravo a dorazíme k první lávce přes Robečský potok (rozcestí Údolí Peklo), během výletu jej překročíte celkem čtyřikrát. Cesta při toku Robečského potoka dále prochází údolím sevřeným z obou stran skalami. Ve skalách tu uvidíte další vytesané místnosti.

Následující rozcestí Nový Dvůr v Pekle se nachází u pamětní desky věnované Ladislavu Lisovi, bojovníkovi za lidská práva a velkému milovníkovi zvířat, který v „Pekle” žil. Odtud je možné si z naučné stezky udělat odbočku na kozí farmu v Novém Dvoře vzdálenou asi 1 kilometr a ochutnat zde kozí sýr. Cesta je do kopce.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account