Ne každému voní, ale nádherně kvetou a jsou velkou ozdobou přírody. Říká se, že pokud máte vedle své postele položen bezový květ, děláte to nejlepší pro Váš spánek.  Na tom někdy stromku, někdy keři naleznete také růst skvělou houbu a to Jidášovo ucho. Dokonce odpuzuje otravný hmyz a hlodavce od Vašeho obydlí.

 
Kůra a kořen bezinky se již nepožívají neb jsou mírně jedovaté, květy, plody a listy, ale využívejte o sto šest ve své kuchyni a nezapomeňte je dát do Vaší bylinkové lékárničky. Na co že je bezinka skvělá? Pokud máte zánět v krku, odvar z bezinky využijte na kloktání. Je to skvělí „preventik“  proti rýmě, kašli a chřipce, dokonce i snižuje teplotu. Při nachlazení působí potopudně a močopudně. Také čistí krev, podporuje krvetvorbu a to hlavně díky vitaminu B, který obsahuje opravdu v hojném množství.
 

 
Jak květy sbírat? Jednoduše celá květenství ustřihněte (doporučuje se sběr kolem poledne)  zavěste a nechte sušit (je potřeba stinné místo). Dávejte pozor, aby květy nezhnědly. Poté stačí už jen malé kvítky  odtrhnout dát do uzavíratelné sklenice.

A co s bezinkami v kuchyni? Jednoznačně sirup ať už z květů nebo plodů (ten musí projít varem) , sušená bezinka na nějaké ty nepříjemné neduhy, limonáda , víno, jam a mnoho dalšího.
 
Užívejte přírodní síly. 
 

Tereza

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account