Zrak je pro každého z nás samozřejmostí. Je však několik nenápadných a závažných onemocnění očí, která nám mohou přidělat nemalé starosti a problémy. Připravili jsme pro vás přehled největších očních onemocnění, jejichž léčbu byste neměli odkládat. Jen tak můžete předejít nepříjemným a možným trvalým následkům.

  1. Makulární degenerace oka

Z celosvětového pohledu jde o nejčastější příčinu slepoty. Makulární degenerace je chronické poškození nejdůležitější časti oka – žluté skvrny (makuly), které je trvalé a nelze jej léčit. Zajímavostí je to, že onemocnění postihuje nejprve jen jedno oko. Poškození na druhém oku se může projevit až o několik let později. Onemocnění je charakteristické tím, že se vám zhorší, anebo úplně vymizí centrální vidění. Nebudete tak moci číst, psát či řídit. Můžete si toho všimnout i v případě že, rovné čáry vidíte vlnité, anebo jste hůře začali rozpoznávat barvy.

Moderní medicína nedokáže makulární degeneraci úplně vyléčit. Při včasné diagnostice se však dá nemoc stabilizovat a zmírnit její příznaky. Léčba spočívá především ve změně životosprávy a zvýšení vitamínů s obsahem luteinu, zeaxantinu, antioxidantů, omega 3 mastných kyselin či vitamínu E a C. V případě některých typů makulární degenerace se mohou aplikovat i injekce do sklivce.

  1. Šedý zákal 

Méně nebezpečnou variantou glaukomu je šedý zákal (katarakta). Ten se vyznačuje tím, že čočka v oku se postupně mění a snižuje se její průhlednost. Všimnout si ho můžete i vizuálně. Čočka se totiž postupně zabarvuje do mléčno-bíla. Do oka se tak nedostává dostatek světla na vytvoření ostrého vidění. Mezi hlavní příznaky patří dvojité a rozmazané vidění či ztráta vnímání barev. Při těžším stupni může nastat i slepota. Poruchy zraku se projevují zejména v podvečer či v noci. Pacient má tak problém s řízením za šera. Velké obtíže mu dělá i osvětlení protijedoucích aut.

„Šedý zákal se považuje za přirozený, nezvratný proces stárnutí očí. Proto se vyskytuje zejména u osob starších 60 let. V současnosti však není je výjimkou, že šedým zákalem mohou trpět i mladší lidé. Onemocnění obvykle postihuje obě oči. Míra poškození čočky může být rozdílná. Léčení zůstává na správně nastavených brýlích, které dokáží nahradit výpadky ostrosti zraku,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

  1. Diabetická retinopatie

Za tímto onemocněním stojí známka civilizační choroba – cukrovka.  Jejím hlavním příznakem je postupné degenerování nervové soustavy pacienta.  Podobně je to i v případě diabetické retinopatie.  Vysoká hladina krevní glukózy totiž vede k poškození malých vlásečnic na sítnici. V dalším stádiu dochází k uzavření cév, opuchnutí a hromaděním tuku ve zrakovém centru. Často je to spojené s krvácením do sklivce. Výsledkem je dvojité vidění, které lze zvrátit. Poškození sítnice tímto onemocněním zjistíte až při kontrole očního pozadí a zvětšením zornice. Jestliže trpíte cukrovkou, měli byste minimálně jednou ročně absolvovat vyšetření očního pozadí u vašeho lékaře. Dobrou zprávou je, že když se nemoc zachytí včas a pravidelně se kontroluje, je možné s ní žít téměř plnohodnotný život.

  1. Odchlípnutí sítnice 

Včasná diagnostika a léčba vám zachrání zrak v případě odchlípnutí sítnice. Jde o závažné onemocnění, při kterém dochází k oddělení vrstvy sítnice. Mezi jednotlivými vrstvami sítnice se vytvoří prostor, kde se hromadí tekutina a nastává porucha výživy všech částí oka. Odchlípnutí sítnice je akutním problémem, kde právě čas rozhoduje o výsledku léčby. Kromě snížení ostrosti vidění při odchlípnutí sítnice máte zhoršené periferní vidění, světelné záblesky anebo vidíte náhle plovoucí mušky v zorném poli vašeho oka.

Příčin onemocnění je několik. Mezi nejčastější důvody mohou být úrazy v oblasti hlavy, při kterých dochází k trhlinám a dírám v sítnici. Druhým častým důvodem je stárnutí organismu. Mezi rizikové faktory patří vysoký věk, dědičná predispozice, zánět oka, cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

  1. Presbyopie

Tak jako většina onemocnění očí, i toto je spojené se stárnutím. Oko postupně ztrácí svoji pružnost a má větší problémy zaostřit na malé vzdálenosti. Výsledkem je presbyopie, neboli vetchozrakost či stařecká slabozrakost. Příznaky jsou nenápadné. Mnozí ve vyšším věku totiž potřebují knihu nebo časopis držet dále od očí. Čtení drobného písma je pro ně čím dál těžší. Současně taková námaha výrazně unavuje oči a může dopomáhat k častějším bolestem hlavy. Mezi vedlejší příznaky patří únava, malátnost při čtení. „Presbyopii lze korigovat. Stačí navštívit očního lékaře, anebo optometristu, který vám vyšetří zrak. Řešením jsou obvykle multifokální kontaktní čočky, které kompenzují ztrátu ostrosti zraku,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková.

  1. Zákal sklivce

Jestliže vidíte malé tmavé skvrny, flíčky, nitě, fragmenty pavučin či řetězce ve vašem zorném poli, zbystřete. Máte s největší pravděpodobností zákal sklivce. Všechny tyto uvedené problémy vznikají, jelikož zákal vrhá stín na sítnici. Výsledkem jsou zmiňované oční iluze. Podobně jako v jiných případech, tak i zákal sklivce se vyskytuje hlavně u starších lidí. Příčinou vzniku zákalu může být i krvácení, zánět v oku, úraz či jiné poranění. Méně závažné stavy zákalu si nevyžadují léčbu. Ty závažnější jsou řešeny operačně.

  1. Zelený zákal

Zelený zákal neboli glaukom je druhou nejčastější příčinou ztráty zraku.  Za onemocněním je poškození zrakového nervu. V důsledku postupného odumírání zrakových vláken dochází k zhoršení vidění. „Glaukom nemusí postihovat obě oči současně. Při neléčení může dojít až k úplné slepotě,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Jestliže se ve vaší rodině už vyskytl zelený zákal, neměli byste návštěvu očního lékaře zbytečné odkládat. Máte až o 10 % vyšší šanci na toto onemocnění.  Mezi rizikové skupiny patří lidé nad 40 let, kteří trpí závažnější formou krátkozrakosti, mají cévní onemocnění, cukrovku či vysoký tlak. „Klíčovým ukazovatelem je nitrooční tlak. Proto nepodceňujte pravidelné kontroly u vašich očních lékařů. Vyšetření je rychlé a bezbolestné,“ doporučuje Kristýna Štěbetáková.

Jestliže kdokoliv pozoruje na sebe příznaky glaukomu, měl by bezodkladně vyhledat očního lékaře. Mezi nejčastější příznaky patří vidění duhových kruhů okolo světel, změna či ztráta zraku, rozmazané vidění, zúžené (tunelové) vidění, anebo začervenání oka. Samotný zelený zákal nelze léčit. V současnosti máme k dispozici jen léčbu, která snižuje nitrooční tlak. A to buď předepsaním očních kapek, laserem anebo operací. Výběr léčby závisí na lékaři. Přibližně 10 % nemocných ztratí svůj zrak natrvalo. „Po 40. roku života byste měli oční vyšetření absolvovat minimálně jednou za dva roky. Jestli patříte do některé z rizikových skupin, je vhodné navštívit očního lékaře každý rok,“ uzavírá Kristýna Štěbetáková.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account