Občas mi čtěnáři píšou, že by rádi ve svém okolí našli člověka, který by jim mohl pomoci – terapeuta, bylinkáře, homeopata, kartářku, duchovního poradce atd. A protože ne vždy jsem schopná takového člověka doporučit, většinou jim řeknu, ať se pokusí rozhodnout na základě intuice a zdravého rozumu.
Dnes jsem se rozhodla napsat článek, který by vám všem mohl pomoci rozpoznat toho pravého člověka, do jehož rukou se vložit, od šarlatána, který vám může v lepším případě nijak nepomoci, v tom horším vám ublížit nebo vás podvést a okrást.
Jak rozpoznat šarlatána a podvodníka od člověka, co pomoc druhým myslí upřímně, je pro vnímavého člověka snadné, pokud si ale svou intuicí nejste jisti, postupujte dle následujících bodů (v uvedeném pořadí) a pokud na více otázek odpovíte ano, bude lepší vyhledat někoho jiného.

1) Je mi tento člověk nesympatický?

První bod je právě ta zmiňovaná intuice. Málokdy (skutečně jen ve velmi velmi ojedinělých případech) se stane, že by vás první dojem oklamal a dotyčný se zdál na první pohled divný, nesympatický nebo vám prostě jen neseděl a na ten druhý se ukázalo, že je v pohodě. Obvykle je totiž právě náš vrozený „čuch na lidi“ jakýmsi prvním varovným signálem. Je vám podezřelé, jak se daný člověk usmívá? Cítíte z něj faleš, přetvářku, aroganci? Necítíte se v jeho společnosti dobře? To by měl být první zdvižený varovný prst.

2) Slibuje mi okamžitá, zázračná řešení mých problémů?

Pokud vám osoba (a platí to jak pro léčitele, psychology, esoteriky, tak i pro lékaře a vědce) slibuje okamžité výsledky, pro které nebudete muset hnout prstem, rozhodně výrazně nedoporučuji se jimi nechat zlákat. Slibuje vám přesný výklad vaší budoucnosti? Vyčištění čaker s trvalým účinkem? Zázračný preparát po kterém okamžitě zhubnete/narostou vám vlasy/nebudete mít deprese atd., aniž by vás čekaly vedlejší účinky, poděkujte mu za jeho čas a okamžitě odejděte.
V terapii ani v medicíně neexistují okamžitá řešení a pokud přeci, jsou velmi nebezpečná nebo minimálně riziková (třeba po pervitinu sice nebudete unavení – alespoň na tak dlouho, dokud neumřete na vyčerpání organismu;) Tím nechci říct, že vám bude někdo nabízet pervitin, ale ilustrační příklad je to dostatečně výmluvný).
Bavíme-li se v rovině psychologické a esoterické, tam už pak zázračná řešení jsou úplnou fikcí. Lidská psychika je složitý mechanismus, který se utvářel desítky let a nelze jej změnit lusknutím prstů (či přiložením léčivých rukou nebo čehokoli podobného). I tzv. odstranění bloků, různých destruktivních bytostí a dalších překážek, je jen začátek cesty, protože pokud duše nefunguje, jak má, další bloky a destrukce se objeví brzy po jejich „zázračném“ vyléčení.
Práce na sobě je vždy dlouhodobý a složitý proces, jehož výsledek vám i ten nejlepší terapeut nemůže na sto procent zaručit. Kdo slibuje zázraky, buď vědomě klame nebo přeceňuje své schopnosti. V každém případě je lepší se mu vyhnout.

 

kámen intuice

 
3) Tvrdí, že jedině on má pravdu?

Skutečně moudří lidé si uvědomují, že je spousta cest, jak dospět k harmonii těla a duše a ne každému vyhovují všechny. Obvykle je nutné vyzkoušet různé způsoby pomoci, ať už a těle nebo na duši. Někomu sedí určitá dieta, jinému dělá zle. Někdo potřebuje intenzivní a prudkou terapii, jiný pomalý a trpělivý přístup. Někomu dělají dobře čínské byliny a ajurvéda, jiný potřebuje tradiční české, dalšímu sednou homeopatika, jinému vůbec nefungují. Jsou lidé, na něž má pozitivní vliv šamanismus a tradice přírodních národů, někomu sedí budhistický přístup, další potřebuje psychoterapii bez spirituálního přesahu. Každý člověk je prostě jiný a na světě je tak velké množství poznatků, že je nelze obsáhnout všechny a tvrdit, že tamty jsou špatné a tyto dobré.
Skutečný pomocník navrhne řešení, poradí a nasměruje, ale rozhodnutí nechá na každém. Nenutí, nevalí klíny do hlavy, nestraší ani neshazuje ostatní přístupy. Nabídne svůj postoj, odůvodní jej a nechá klienta se rozhodnout, zda mu to vyhovuje nebo ne. Pokud uslyší zamítavou odpověď, neurazí se, nenašte, neútočí, ale nechá klienta jít svou cestou.
Pokud vás osoba, k níž jste se obrátili o pomoc, zastrašuje nebo vám tvrdí, že jen jeho cesta je správná, že má skryté vědění, které jiní nemají, že je členem tajných spolků nebo že je duchovním mistrem, nějakou inkarnací božstva či vyvoleným duchovním učitelem, otočte se a utíkejte. 

4) Má přemrštěné ceny?

Je bezesporu jasné, že i tzv. duchovní lidé musí z něčeho žít. Nájem, elektřina, ošacení, jídlo… to všechno něco stojí a i když by jistě mnozí rádi pomáhali zadarmo, není to vždy možné, ani žádoucí. Vše má svou cenu – i pomoc od druhých, kteří k síle a daru pomáhání také museli dospět a vysloužit si jej. Je spravedlivé přát si za svou pomoc odměnu.
Obvyklé je, že si různí terapeuté účtují v řádech stokorun za hodinu. Nejrůznější preparáty, čaje, byliny, doplňky stravy, se také pohybují maximálně kolem několika stokorun za balení. Víkendové kurzy, různé celodenní semináře nebo dlouhodobé vzdělávání stojí několik tisícovek.
Ve chvíli, kdy si po vás někdo žádá tisícové částky za sezení nebo vám nabízí předměty či preparáty za tisíce (a viděla jsem i za desetitisíce) korun, je něco špatně. Nejčastěji jsou to takoví lidé, kteří splňují i body 2 a 3. Je vysoce pravděpodobné, že v takovém případě máte co do činění s podvodníkem, který si vaší nouzi chce jen vydělat. Ruce pryč.

 

5) Jsou na něj negativní ohlasy na internetu, u lidí v okolí?

Tento bod nemusí nutně znamenat, že jste natrefili na podvodníka nebo šarlatána, ale je dobré si před tím, než navštívíte určitého člověka, udělat soukromé pátrání. Mnoho lidí v „branži“ nemá ani webové stránky, takové vám obvykle doporučí někdo známý a předá své reference. Podrobně se ho vyptejte na výše zmíněné body, možná vám to ušetří cestu. Pokud je dotyčný googlitelný, co se o něm píše? Někteří lidé, kteří mají výsledky a pomáhají, jsou někdy očerňování „skeptiky“ a jejich metody odmítány. Někdy je to namístě a dotyčný je opravdu podvodník a může vás i nějak poškodit. Někdy ale prostě jen věda nedokáže unést fakt, že někdo dělá věci „jinak“.
Tak či tak jsou směrodatné zejména reakce klientů – a ne ty, které si osoba zveřejňuje na webu, aby se vychvalovala. Zkuste diskuzní fóra, komentáře k různým článkům, poptejte se kamarádů na sociálních sítích… Možností je celá řada. Pokud máte podezření, ale nejste si jistí, klidně riskněte návštěvu, ale dávejte si pozor na výše uvedené body.

Manuál na rozpoznání šarlatána ve zkratce:

1) Šarlatáni působí úlisně, falešně, jsou nervózní, roztěkaní nebo naopak chladně seběvědomí a arogantní.
2) Šarlatáni slibují zázračná uzdravení, rychlá a snadná řešení bez práce.
3) Šarlatáni nenaslouchají druhým, tvrdí, že jen jejich cesta je správná, tváří se, že mají patent na pravdu a mohou se pokoušet i o manipulaci či zastrašování.
4) Šarlatáni si účtují horentní sumy za často pochybné praktiky, předměty či utrejchy, které se pohybují obvykle v řádu tisícovek.
5) Šarlatáni obyvkle už napálili někoho před vámi a je možné to dohledat. 

Další poznatky, které se vám mohou hodit

Důvěřujte sami sobě. To především. Naslouchejte svému vnitřnímu já a svým pocitům. Nenechte se obalamutit sladkými řečmi a sliby, pokud se nebudete cítit příjemně, dejte to najevo. Vždycky se ptejte na všechno, co vám není jasné. Skutečný pomocník vám to bude schopen a ochoten vysvětlit nebo vás odkáže na literaturu či další odborníky. Nikdy neočekávejte, že vás někdo uzdraví (na těle nebo na duši) za vás – cesta ke zdraví je především o vašem vlastním úsilí, ať už se jedná o bolavá záda nebo zlomené srdce. Žádný rituál, kámen ani pilulka není schopna ze dne na den změnit vaše zaběhnuté návyky a vnitřní procesy, které vás dostaly až na místo, kde požádáte o pomoc.
Hodně štěstí a málo setkání s podvodníky a nedobrými lidmi přeje Lúmenn
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account