Společné soužití partnerů v jedné domácnosti je naprosto běžným rodinným modelem. Jsou však i páry, které volí cestu oddělených domácností a tvrdí, že si tak společné chvíle více užívají. Jedni by se nedokázali vzdát pocitu blízkosti a důvěrnosti, druzí si chtějí zachovat nezávislost a svobodu. 

Mingle je nový trend, který se poslední dobou stále více rozmáhá i v Čechách. Původně však vznikl v Americe z anglických slov „married, but single“ (ženatý/vdaná, ale svobodný/á). Ať se již do zbytku světa rozšířil jako módní vlna nebo spolu s rostoucí emancipovaností žen, stále častěji se setkáváme s páry, které si tento životní styl zvolily za vlastní. Partneři žijí v dlouhodobém vztahu či dokonce manželství, zároveň si ale každý udržuje svoji vlastní domácnost. Scházejí se pouze tehdy, když si na sebe vyhradí čas a každodenní společné bydlení, které postupem času postihne jakási rutina a stereotyp, je neláká.
Výhodou toho být mingle je, že si partneři mohou zachovat jistou dávku samostatnosti a nezávislosti, věnovat se naplno svým koníčkům i přátelům, a zároveň jim partnerský vztah jen tak nezevšední. Společný čas tráví aktivně, neprovázejí ho hádky a partneři se snaží vztah utužovat a naplno si užívat společné chvíle.

Psychologové však zpochybňují dlouhodobou stabilitu takového vztahu. Společné soužití je jednou z věcí, které prověří, jak pevný vztah doopravdy je. Může se vám totiž docela snadno stát, že jste s někým mnoho let, ale znáte ho pouze z romantických procházek, večeří, návštěv kin či divadelních představení. Už vůbec nedoporučují odborníci mingle model rodinám s dětmi. Ty naopak potřebují v rodičích vzor a společné soužití je jednou z jeho součástí.

Pokud se vám zdá, že lidé, kteří žijí v mingle vztahu, to mají jednodušší, ale nemáte k takovému rozhodnutí odvahu, zvolte kompromis. Snažte se na vztahu dlouhodobě pracovat, utužovat ho a skutečně si užívejte společné chvíle. Vymezte si čas, kdy se budete partnerovi věnovat, vymyslete společnou aktivitu a zkuste si vzpomenout, jak moc jste se snažili získat partnerovu přízeň v počátcích vašeho vztahu. A jindy si naopak najděte čas sami pro sebe, věnujte se zálibám nebo třeba vyrazte s kamarády na dovolenou. Až se vrátíte, bude na vás čekat partner s otevřenou náručí. A takové zlaté chvíle jsou k nezaplacení.

Je vidět, že moderní společnost již netrvá na klasickém modelu rodiny, naopak se otevírá prostor pro podobné trendy, jako je mingle. Jedno však zůstává pro vztahy společné. Nepřehlížejte každodenní maličkosti, a pokud chcete, aby vám vztah nezevšedněl, stále a aktivně na něm pracujte.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account