Máte strašný vztek. Nechápete to. Jak se tohle mohlo stát? Jak vám to ten člověk mohl udělat? Máte chuť řvát, nadávat, mlátit kolem sebe a zároveň brečet a někam se zašít. Tak moc vás to štve a cítíte se bezmocně, strašně bezmocně…

 Když se za vztekem skrývá něco jiného

Právě pocit bezmocného vzteku naznačuje, že se za ním skrývá ještě další vrstva emocí. Když máme na někoho vztek a zlobíme se na to, co nám udělal, náš vztek je pouze první vrstvou prožívání a zakrývá další – silnou citovou bolest.
Vztek odvádí naši pozornost od bolesti, protože jsme buď v situaci, kdy ji nemůžeme prožít (musíme se nejdřív dostat na bezpečné místo, do klidu nebo samoty) nebo protože nejsme v tu chvíli dostatečně silní na její zpracování.
Vztek nám říká „křič, uteč, braň se, dokud se nedostaneš bezpečí a tam se věnuj svým ranám“. Většinou splníme jen tu první polovinu.
A když se máme věnovat svým ranám, je to tak nepříjemné, že na to raději zapomeneme a vrátíme se k našemu vzteku.
 

Vždycky je to spoluvina

Na tom, že jste utrpěli citovou ránu, máte prostě vždy svůj podíl, svůj díl odpovědnosti.
Pocit bezmoci, typický pro „oběť“ je dán tím, že se dotyčný cítí jako pasivní článek děje. V okamžiku, kdy připustíte, že máte na dané situaci svůj aktivní podíl, pocit bezmoci zmizí (a bezmocný vztek s ním).
Ublížilo vám chování druhého? Ano, ale má to i druhou stranu –  uvědomte si, že jste svým postojem umožnili, aby vám bylo ublíženo.
Vztekem dost často bojujeme proti převzetí vlastního dílu odpovědnosti za naši bolest. Radši se budeme na druhé nekonečně zlobit, než bychom zkoumali, co nás zranilo a jak jsme se na tom zranění sami podíleli. Jenže tím trvalým vztekem si ubližujeme také.
 

Kdy nás bolí srdce

Když přijde na citovou bolest, vždy se to týká naší citlivé, zranitelné a jemné, ženské podstaty (kterou mají v sobě i muži). Toto vaše jemné a zranitelné já se pro někoho otevřelo, odhalilo se, důvěřovalo a bylo zraněno.
….
 Jak se s bolestí vyrovnat? A jak s lidmi, kteří nás rozzlobili komunikovat? Čtěte dál. Celý článek si můžete přečíst zde: http://alenahanusova.cz/co-delat-kdyz-pod-vztekem-je-kupa-bolesti-a-zklamani/
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account