1)- Žlutá hvězda na vlajce reprezentuje farmáře, dělníky, intelektuály, mládež a vojáky. Červené pozadí vzdává hold krveprolití během války.
2)- Téměř každý druhý Vietnamec má příjmení Nguyen. Statistika udává, že cca 40% vietnamců má právě toto příjmení. Hovoříme tedy o cca 40 mil. lidí s příjmením Nguyen. ? Není to proto, že by byli všichni příbuzní, ale je to dáno vývojem politické situace v zemi. Vietnam byl pod nadvládou Číny. Začátkem 19. století se vlády chopila dynastie Nguyen. Vládnoucí dynastie dávala své příjmení lidem za odměnu. Mnoho lidí se tehdy uchýlilo k oficiální změně příjmení kvůli tomu, aby se vyhnuli pronásledování či zatčení.
3)- Komplex podzemních tunelů v Cu Chi  dlouhých 250km se nachází asi 60km od města Ho Chi Minh. Tunely sehrály významnou roli během války, kdy sloužily jako dopravní a logistický uzel. Byly zde nemocnice, kuchyně, ložnice či sklady zbraní. Do dnes se dochovala pouze polovina těchto tunelů.
4)- Ve Vietnamu úplně zrušili mince a používají zde pouze bankovky. Zajímavostí je, že bankovky jsou z plastu.
5)- V západních zemích se většina lidí snaží být co nejvíce opálených. Lidé tráví na slunci dlouhé hodiny a navštěvují solária, jen aby vypadali co nejlépe. Místní lidé však dobře vědí jak je slunce pro pokožku škodlivé. Ne jen že se na slunci neopalují, ale dokonce se tak moc před sluncem chrání, že i při minutovém pobytu na slunci si kryjí hlavu a tvář. Dlouhé rukávy a kalhoty jsou samozřejmostí. Někteří používají i rukavice. Opalovací krémy jsou pro většinu lidí cenově nedostupné, proto se chrání jak mohou. Někteří chtějí být ještě bělejší a proto používají bělící krémy.
6)- Vietnamci jsou maniaci do kávy.O tom vypovídá i počet kaváren na ulicích. Vietnamci se zde scházejí od brzkého ráno a až do pozdního večera a dokáží u kávy sedět i několik hodin. Pro přípravu kávy zde používají tzv. filtr, který naplní kávou a zalejí vodou. Káva pomalu překapává, někdy i 30 minut. Káva se podává se sladkým kondenzovaným mlékem a často s ledem. Takto připravená kává dokáže v horkých dnech osvěžit. Vietnamská káva je mnohem silnější než na jakou jsme v Evropě zvyklí. Pro přípravu jedné skleničky se používá 25g kávy a 60ml vody. V některých kavárnách množství kávy ještě navýší. Vietnam je po Brazílii druhý největší exportér kávy na světě.
7)- Vietnamci si už dávno odvykli chodit pěšky nebo používat kola. Podle údajů z roku 2013 bylo ve Vietnamu zaregistrováno 37 mil. motocyků a pouze 2 mil. automobilů. Od té doby se počet motocyklů určitě zvýšil a nemalá část motocyklů jezdí bez registrace. Pořízení automobilu ve Vietnamu je pouze pro majetné, protože zde platí 90% daň na dovoz vozidel. Vietnamci využívají motocykly prakticky neustále a hlavně slouží jako dopravní prostředek. Kolikrát člověk nechápe, co věchno vietnamci dokáží na skůtru přepravit. Také není výjimkou, že na jednom skůtru jede 5 lidí.
8)- Svým 37% podílem je Vietnam největším exportérem oříšků kešu. Oříšky kešu vyrůstaji na spodku ovoce, které je velmi bohaté na živiny. Obsahuje 5x více vitamínu C než pomeranče. Stromy kešu pocházejí z Brazílie, odkud byly do Vietnamu dovezeny. Zdá se, že vietnamci si tyto oříšky oblíbili natolik, že dokázali v produkci předběhnout právě Brazílii.
9)- Vietnam má od severu po jih cca 2600km. Vzhledem k této velké vzdálenosti neexistuje špatné období kdy jet do Vietnamu. Zimní měsíce jsou ideální pro návštěvu jihu, kde je příjemně teplo a sucho. Od jara do podzimu je zase ideální období pro návštěvu severu. Vietnam je dost členitý, takže v horkých dnech můžete navštívit hory, kde jsou teploty přívětivější.
10)- Ho Či Min sloužil před i v průběhu druhé světové válku jako předseda vlády a po ní se stal vietnamským prezidentem, když slavnostně přečetl Deklaraci nezávislosti 2. září roku 1945 přímo na náměstí Ba Dinh v centru Hanoje. Prezidentské křeslo pak zastával až do roku 1969, kdy zemřel, a po jeho smrti se Vietnam rozhodl inspirovat mauzoleem Lenina a vystavit svého otce národa široké veřejnosti.
11)- Ve Vietnamu leží jeden ze sedmi nových přírodních divů světa – je jím zátoka Ha Long nacházející se v severní části Vietnamu, v blízkosti hranic s Čínou.
12)- Rodina je pro každého Vietnamce středem života. Staví se na první místo a pospolu žije několik generací. Svatba, pohřeb, narození dítěte a jiné je společenská událost, kdy rodina slaví pospolu.
13)- Asiaté jsou známí tím, že po vypití určitého (velmi, ale velmi malého) množství alkoholu, rudnou, ba jsou lehce opití. Zjednodušeně řečeno, většině Asiatů (více než 50 %, někde se uvádí až 70 %) z Dálného východu chybí enzym ALDH2. Aldehyddehydrogenáza, která odbourává v játrech alkohol. Tak na zdraví!
Neboli vietnamsky Mot, Hai, Ba, Yo!
 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account