Slovensko

Na Slovensku se slaví Velikonoce velmi podobně jako v Čechách, jen s tím rozdílem, že po Velikonočním pondělí následuje tzv. odplatné úterý, kdy chodí na pomlázku děvčata a šlehají chlapce. Velikonoční pondělí otevírá prostor pro velikonoční veselí, pomlázku, spojenou s koledováním. Dalším zvykem je polévat děvčata vodou, anebo je házet do potoka či rybníka. Důvodem je předat životodárnou fyzickou i duševní sílu vody milované osobě – děvčeti. Obdobné polévání vodou praktikují i děvčata na velikonoční úterý.

Německo

Naši zahraniční sousedé Velikonoce milují. Velikonoční trhy patří mezi velmi oblíbené a často slouží jako místo vzájemných setkání. Pomlázka “od zajíčka” se hledá po celé domácnosti a často ji děti nachází i v trávě přilehlé zahrady. V Bavorsku najdete krásně ozdobené kašny velikonočními kraslicemi.

Francie

Francie je na Velikonoce opravdu sladká. Přes tradiční čokoládová vajíčka se velikonoční stůl pokryje i dalšími sladkými pochoutkami z marcipánu a cukrových polev. U tady děti hledají sladkosti a skrytá čokoládová vajíčka a užívají si volna na Velikonoční pondělí. Tyto svátky však ve Francii náboženský podtext nemají.

Polsko

Polsko patří mezi země, kde je silně zakořeněný vztah k náboženství. Oslava Velikonoc, polsky “Wielkanoc” proto tradičně patří mezi významné polské svátky. Velikonoční tradice jsou v mnohém velmi podobné těm naším. Velikonocím předchází 40-ti denní půst, který je zakončen posvěcením “velikonočního košíčku” se symboly Velikonoc”. Mezi tyto tradiční symboly patří vajíčko, jako symbol zrodu, chléb jako symbol zdraví, sůl, pepř a bílá klobása jako symbol hojnosti.

 

V Polsku se na Velikonoční pondělí odbývají tradiční “mrskačky” ozdobeným vrbovým proutím. V Polsku se děvčata mohou těšit na “klučičí nájezdy” a následné polití vodou. Vykoupit se mohou stejně jako u nás  barevnou kraslicí.

I v Polsku patří k Velikonocům plný stůl. Nesmí na něm chybět tradiční velikonoční koláč “mazurek” plněný různými náplněmi.

Itálie

Velikonoční svátky v Itálii jsou svátky zejména dobrého jídla. Pikniky probíhají po celé křesťansky smýšlející Itálii. Jako lahůdka se servíruje pečené jehněčí. Na velikonoční tabuli se objevují preclíky, moučníky z kynutého těsta ve tvaru holubice. Velikonocím předchází tradiční karnevalové veselí, které začíná již v lednu a končí Popeleční středou. Součástí karnevalů jsou pestré průvody masek. maškarády a tance.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account