Vzhledem k tomu, že touto hrou naše rodina žije již déle jak sedm let, nedá mi to nevzpomenout, že právě dnes uplyne 21 let od založení této hry, rsp. od založení historicky první keše, kterou má na svědomí Dave Ulmer.

Nesla název Stash #1 a nacházela se na souřadnicích N 45 17.460 W122 24.800. Dnes tam již originální keš není, nicméně na stejné místo Groundspeak umístil plaketu, takže jestli někdy budete mít cestu do Oregonu, můžete si zkusit odlovit to, co bývávala úplně první keška na světě.

A jak tato keš vypadala? Dave použil plastový kýbl, který následně zakopal do země a do kterého dal spoustu předmětů k výměně. Konkrétně to byla kniha od R. Perota, kazeťák, videokazeta George of the Jungle, čtyři dolary, 2x CD ROM Delorme, prak, Delorme Topo USA Software a konzerva fazolí, ze které se stal Travel Bug a která se stala nejznámější, nejfotografovanější a nejzcestovalejší konzervou fazolí na světě. 

Česká republika si na svojí prvotinu musela počkat až do 1. června roku 2001, tato keš je stále aktivní a naleznete jí v přírodní rezervaci u Štramberku (GCE50 Tex-Czech).

Na to, že tato hra se ujala napříč generacemi, státy a světadíly ukazuje počet aktivních keší, na konci ledna roku 2020 jich bylo 3 178 540 ve 191 státech světa. Česká republika mohla hledačům nabídnout 60 092 aktivních keší, 2 093 jich bylo v danou chvíli neaktivních a 45 326 bylo postupem času odesláno do archivu.

Sama za sebe musím dodat, že tato „zábava“ nám za ta léta provozování ukázala nespočet krásných míst, o kterých bychom jinak nevěděli a nikdy se tam nepodívali, díky ní i tak trošku zaháníme nudu v době, kdy už nám všechny tři děti „vylétly z hnízda“. Pokud zdraví dovolí, mělo by se nám v letošním roce podařit pokořit 7 000 odlovenou keš, tak nám držte pěsti.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account