108

Ženské křestní jméno Daniela má hebrejský původ. Stejně jako mužská varianta Daniel pochází z hebrejského „Dáníél“, které se dá přeložit jako „Bůh je můj soudce“ nebo „souzena Bohem“.

Vedle toho, že má jméno Daniela nadčasový význam, má také krásnou formu a podobu. Jméno je ladné, lehké a okouzlující, tyto vlastnosti propůjčuje i svým nositelkám.

Ženské křestní jméno Daniela má mužský protějšek ve jménu Daniel. Domáckými variantami jména jsou Dana, Dáňa, Danka, Danečka, Danička, Danilka, Danielka apod.

Jméno Daniela je známé i ve slovenštině, také němčině, italštině nebo polštině. Francouzština užívá variantu Danielle, stejně tak i norština nebo dánština. V angličtině se setkáme s verzí Daniela, Daniella i Danielle. Maďarština užívá jméno jako Daniella, srbochorvatština jako Danijela, ruština jako Daniila.

V naší republice je jméno poměrně oblíbené, má ho více jak 26 tisíc žen a dívek.

Mezi nejznámější nositelku jména patří nejspíš česká herečka paní Daniela Kolářová, též její herecká kolegyně Daniela Choděrová. Patří i ke skvělé novinářce Daniele Drtinové a má ho i moderátorka zpravodajských pořadů Daniela Písařovicová. Též ho nosí dvě původem Slovenky, žijící v Čechách – herečka Daniela Šinkorová či modelka a manželka Pavola Habery Daniela Peštová.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account