Světový den bez tabáku vyhlásila Světová zdravotnická organizace již v roce 1988 jako součást kampaně proti kouření, které dnes v ČR představuje jedno z nejvýznamnějších rizik. Tento den připadá letos na pondělí 31. května 2021.

Jak vzniká závislost?

Přestat kouřit není jednoduché. Kouření není zlozvyk, ale pro většinu pravidelných kuřáků je to kromě psychické závislosti i tělesná závislost na nikotinu. Nikotin je návyková látka obsažená v tabáku a působí podobným mechanizmem jako ostatní tzv. tvrdé drogy.  Závislost na nikotinu vzniká velmi rychle, mechanizmus lze vyložit jako dynamický stereotyp na základě podmíněných reflexů z vnitřních a vnějších receptorů.

Složka psychosociální zpočátku převažuje nad složkou toxikomanickou (fyzická závislost), která začne převládat až po určité době. Závislost psychosociální se projevuje potřebou mít v ruce cigaretu, hrát si s ní, manipulovat s ní. Jedná se tedy o závislost na cigaretě jako na předmětu bez ohledu na účinky látky. S odstupem přibližně dvou let se přidává závislost fyzická, která se projeví až u 80 % pravidelných kuřáků.

Léčba závislosti

Kouření je naučené chování, ve většině případů jej kuřák fixuje několik let. Proto i odvykání je postupný proces. Během kuřácké periody dochází ke zvyšování počtu tzv. nikotinových receptorů v mozku, které již nikdy nezmizí. Proto také lidé, kteří již byli na nikotinu někdy závislí, nemohou být do budoucna pouze příležitostnými kuřáky. Obecně platí, že má-li se kuřák odpoutat od vazeb na cigaretu, musí aktivně hledat jinou formu chování a musí změnit životní styl.

Co tabák způsobuje?

Přes 8 milionů mrtvých každý rok,

25 % všech rakovin na celém světě,

1 milion úmrtí kvůli pasivnímu kouření.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account