Od roku 2001 se pravidelně 30. května koná Evropský den melanomu. Jedná se o celoevropskou edukativní kampaň k prevenci kožních nádorů, jejíž nejúčinnější cestou je osvěta, která vede lidi k tomu, aby prováděli samovyšetření, chránili se proti slunci a zároveň aby chodili na pravidelné preventivní prohlídky kůže.
Melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže. Rakovina kůže patří v dnešní době k nejfrekventovanějším nádorovým onemocněním. S nárůstem obliby cestování se jeho výskyt u nás mezi lety 1990 a 2016 ztrojnásobil. Melanom je zhoubný nádor vycházející z pigmentových buněk – melanocytů, které se začnou nekontrolovatelně množit. Nejvíce se vyskytuje na kůži, ale prakticky může vzniknout v jakékoliv tkáni (sliznice, oko). Nejčastěji se melanom objevuje na kůži, která je vystavována slunečnímu záření. Až polovina těchto kožních nádorů vzniká z mateřských pigmentových skvrn (tzv. znamének). Jedná se o jednu z nejzhoubnějších forem rakoviny z důvodu schopnosti rychlého tvoření dceřiných ložisek – metastáz, které se vyskytují nejprve v mízních uzlinách, později i v jiných orgánech.
Příznaky melanomu mohou mít různé podoby. Melanom se projevuje jako zvětšující se skvrna, může dojít k vyvýšení nad okolí kůže, často má nepravidelné okraje, mění se pigmentace, může docházet i ke krvácení. Běžným projevem melanomu je svědění.
Pro zapamatování těchto příznaků používají v anglicky mluvících zemích systém ABCDE: Asymetrie: znaménko má nepravidelný tvar nebo se jeho tvar mění. Border (ohraničení): znaménko nemá jasné ohraničení, jeho kraje „mizí“. Color (barva): tmavnutí nebo nerovnoměrné probarvení. Diametr (průměr): varovat by nás měla velikost větší než 5 mm. Elevace: znaménko není na povrchu hladké, vystupuje nad úroveň kůže / Evolving (rozvoj): nápadné rozšiřování znaménka.
Nejdůležitější prevencí je sledovat kožní změny na těle. V rámci samovyšetření je doporučeno znát stav a vzhled své pokožky – znamének, a při každé změně vzhledu je doporučena urychlená návštěva u ošetřujícího kožního lékaře. Provádět samovyšetření pokožky je vhodné po celém povrchu těla včetně intimních oblastí, plosek nohou, vlasových částí těla či nehtů. Zejména je nutné hlídat znaménka větší než 5 mm nebo navýšená znaménka nad úroveň kůže, znepokojivá je také změna v barvě znaménka. Nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu anebo o jeho nepravidelné okraje. Může se také jednat o černou tečku pod nehtem. Pokud si nejste jisti, navštivte kožního lékaře. Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének k dermatologovi se doporučuje chodit 1x ročně. Platí pravidlo, že čím dříve člověk k lékaři s podezřelým znaménkem přijde, tím větší má šanci na uzdravení. Tak lze omezit riziko rozvoje rakoviny kůže na minimum.