Jeden z nejúspěšnějších českých zpěváků a skladatelů se narodil v Praze 14.7.1960. Jeho původní jméno znělo Vladimír Štancl a je docela možné, že mu jeho nebývalou hudební kariéru už tehdy někdo předurčil, protože mezi jeho příbuzné patří i mnoho cirkusových umělců (teta Dagmar Kludská je kartářka). Davidovo dětství zdaleka nebylo snadné. V jeho šesti letech se rodiče rozvedli, a zatímco otec s dcerou se odstěhovali do Švýcarska, Vladimír s matkou odjeli do Itálie. Tam se chlapec nejen naučil plynně italsky, ale zároveň se setkal s nesmrtelnými melodiemi, které jeho tvorbu svou lehkostí a melodičností velmi ovlivnily.
Hudba začala Štancla lákat, a tak po návratu do Prahy vystudoval pražskou hudební konzervatoř a v roce 1976 založil jazzové kvarteto Čtyři a uplatnil se na Pražských hudebních dnech, kde získal titul “Hudebník roku”. Později poznal producenta Františka Janečka a stal se členem jeho skupiny KROKY, kde spojil svůj hlas s Janou Kratochvílovou. Mezním bodem v Michalově životě se stal rok 1980, kdy debutoval se svou písní Chtěl bych žít tak, jak se má. Popovým králem se však stal až po obdržení prestižní ceny jako vítěz Intertalentu za píseň Nenapovídej o léto později. Tehdy už vystupoval pod pseudonymem M. David ( na radu F.Janečka). Kromě prvního sólového CD (1980) se jeho hlas odrážel i z filmových pláten (DISKOPŘÍBĚH, LÁSKA Z PASÁŽE, VÍTR V KAPSE, LETAJÍCÍ ČESTMÍR, MEZI NÁMI KLUKY, KLUK ZA DVĚ PĚTKY).
Co se týče osobního života, Michal David se nikdy netajil láskou ke své manželce, bývalé tenistce, Marcele Skuherské (o prvním setkání mluví v Každý mi tě lásko závidí). Podporuje i obě své děti, manželskou dceru Kláru (druhorozená dcera Michaela zemřela na leukémii), i nemanželského syna Petra.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account