Zdeněk Kryzánek se narodil 30.října 1920 v Jindřichově Hradci. Patří zcela nepochybně k osobnostem, jejichž život se rozhodně nedá nazvat asketickým a nudným. Vždy se neživil pouze divadelním, či filmovým herectvím. Za svůj život prošel několik zaměstnání- od výpravčího na dráze, přes dělníka na stavbě, či kastelána na zámku v Jindřichově Hradci. Málokdo o něm zřejmě ví, že byl za války totálně nasazen v ŘÍši a dokonce v létech 1959-1961 vězněn za činnost proti tehdejšímu socialistickému zřízení.
Jako vášniný ochotník místního divadelního spolku se po maturitě (1940) na zdejším gymnáziu rozhodl studovat pražskou konzervatoř. Avšak prostředí protektorátní Prahy na něj doléhalo natolik, že po dvou letech studia zanechal. Po válce prošel několika divadelními angažmá. Začínal v mosteckém divadle, poté přešel do Plzně (1946).
V letech 1950-1953 hostoval v Národním divadle v roli Kalafuny (Strakonický dudák) v alternaci se Stanislavem Neumannem. Po výkonu trestu a zákazu hraní nastoupil do divadla Karlových Varech. Odtud po jedné sezóně přešel do Divadla na Vinohradech. Zde ale také dlouho nepůsobí a po roční odmlce nastupuje (1970) opět do divadla v Karlových Varech, kde po roce definitivně končí s divadelním hraním.
Film Zdeňku Kryzánkovi mnoho prostoru neposkytl, a tak jej známe především z menších rolí, kde se díky svému zevnějšku uplatňoval především v rolích různých gangsterů, zřízenců, apod. Jeho první filmovou příležitostí byla role sklepmistra Jendy ve filmu DRAVCI (1948) a patrně jeho nejslavnější pak role Žalmana v televizním seriálu F.L.Věk. Filmoví diváci si jej ale budou zřejmě nejvíce spojovat s rolí Billa ve filmu ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ,DRAHOUŠKU (1970). Naposledy jsme jej mohli na filmovém plátně spatřit v roli Kvasničky ve filmu BOUŘLIVÉ VÍNO (1976).
Zdeněk Kryzánek ztvárnil na 90 rolí divadelních a 62 rolí filmových. Je autorem divadelní hry “Oklamanci” a dosud knižně nevydaného rukopisu svých vzpomínek “Paměti neposlušného herce”. Životní pouť Zdeňka Kryzánka se uzavřela na Štědrý den roku 1975. Pohřben je na jindřichohradeckém hřbitově.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account