Ženské křestní jméno Xenie má řecký původ. Bylo odvozeno od řeckého výrazu „xenios”, „xeniá”, který se překládá jako „milující hosty”. Významem jména Xenie je tedy „pohostinná”, potažmo „výtečná hostitelka”

Jméno Xenie se u nás vyskytuje jen ojediněle, vzácný výskyt jménu přidává na hodnotě. Prastarý původ v řečtině a příjemný význam doplňuje atraktivní znění jména, které ze své nositelky dělá výjimečnou a obdivuhodnou ženu.

Jméno Xenie nemá mužský protějšek, vyskytuje se však také ve variantě Xénie. Významově příbuzná jsou slovanská jména Hostimila, Hostislava nebo Hostimíra. Domácky se jméno užívá jako Xeňa, Xéňa, Xena, Xenka, Xený, Xenuš, Xenuše nebo Nia.

Jméno jako Xénie, Xénia najdeme také ve slovenštině nebo v maďarštině. Angličtina, němčina nebo španělština užívá stejnou podobu jména jako čeština, tedy Xenie. Polština jméno zná jako Ksenia, ruština jako Ksenija. Ukrajinskou verzí jména je Oksana.

V naší republice žijí zhruba 4 stovky žen tohoto jména.

U nás je nejznámější nositelkou jména princezna Xénie z pohádkového seriálu Arabela, kterou ztvárnila Dagmar Patrasová. Nositelkou jména je také malířka Xénia Hoffmeisterová, původem ze Slovenska či slovenská herečka Xénia Kubová – Grácová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account