Jiří je nejčastější české mužské jméno. V současné době ho nosí zhruba 315 000 Čechů. Za svou četnost vděčí zejména své velké popularitě od 40. do 80. let 20. století.

Původ jména není zcela jasný. První verze výkladu jména ho spojuje s řeckým slovem „géorgos“, to je složeno ze slov „gé“ („země“) a „érgon“ („práce“). Jméno se dle tohoto výkladu překládá jako zěmědělec, „rolník“ také „pěstitel nebo „vinař“. Další teorie výkladu jménu přikládá staroslovanský původ, bylo by pak odvozeno od ruského slova „jurkij“ s významem „mrštný“, „hbitý“ či „obratný“. Obě teorie výkladu se ve jménu Jiří mohou prolínat.

Nejužívanější domácí mutací jména je Jirka, jméno se však domácky užívá také jako Jiřík, Jiříček, Jířa, Jirouš atd.

Jméno nosil český král 15. století Jiří z Poděbrad. Slavnými českými nositeli jména byli také Jiří Trnka, výtvarník a ilustrátor, básníci Jiří Orten, Jiří Kolář nebo Jiří Wolker, také populární zpěvák Jiří Schelinger nebo herci Jiří Voskovec a Jiří Kodet či Jiří Sovák.

Současnými nositeli jména jsou například herci Jiří Bartoška, Jiří Lábus či Jiří Krampol, Jiří Mádl. Zpěváci Jiří Suchý, Jiří Korn, Jiří Macháček či písničkář Jiří Schmitzer. Nositele tohoto jména najdeme i mezi slavnými českými sportovci – tenista Jiří Novák, olympijský vítěz Jiří Raška.

Kdybych měla vyjmenovat všechny naše slavné muže tohoto jména, byl by výčet hodně dlouhý. Ostatně i mezi Ženami sro se minimálně jeden dnešní oslavenec nachází, tak Jiříku (sasidlo), vše nejlepší. Hlavně hodně zdraví, lásky a štěstí.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account