Hugo Haas byl československý divadelní i filmový režisér a herec židovského původu, známý z prvorepublikové němé, ale zejména zvukové kinematografie. Za druhé světové války emigroval do Spojených států amerických, koncem 50. let se vrátil do Evropy, nikoli však do vlasti. Zůstal ve Vídni, kde i zesnul.

Pocházel z rodiny brněnského obchodníka a podobně jako se jeho bratr Pavel stal hudebním skladatelem, Hugo studoval na konzervatoři. Údajně mu však Leoš Janáček řekl, aby nezpíval a dal se na herectví… Mezi jeho prvními nepříliš známými filmy nejrůznější úrovně se brzy objevili MUŽI V OFFSIDU (1931), kde přesvědčil diváky i kritiku o svém mimořádném komickém formátu. Po tomto úspěchu byl mladý Hugo Haas nadále obsazován do rolí staříků, jejichž masky tak rád vymýšlel.

Role elegantních mužů si však také zahrál a to zejména ve veselohrách, k nimž napsal společně s režisérem Martinem Fričem scénáře. Svými náměty a scénáři se specializoval na společenské a situační komedie v nichž mu byla nejčastěji partnerkou Adina Mandlová (tehdy i partnerka v osobním životě) – ŽIVOT JE PES (1933), MAZLÍČEK (1934), AŤ ŽIJE NEBOŽTÍK (1935), ŠVADLENKA (1936), jejich poslední společný film byl DĚVČATA, NEDEJTE SE! (1937). Při natáčení se Haas sblížil s mladou Marií Bibikovovou, s níž se později oženil.

Hrál také v Národním divadle, mnohdy stejné role jako později na plátnech. Například svého nejslavnějšího doktora Galéna v BÍLÉ NEMOCI znal již také z jeviště. Před začátkem války odešel jako Žid do USA, kde se jako herec i režisér prosadil v Hollywoodu. Pronajal si ateliéry, v nichž točil své slavné filmy Charles Chaplin. Paní Haasová, zvaná mezi přáteli Bibinka si dokonce dopisovala s Adinou Mandlovou.

Ke konci života žili Haasovi ve Vídni, kam si Hugo přivezl jedno z velkých ozubených kol právě z Chaplinova ateliéru… Haas potom ještě navštívil Československo, když se jednalo o jeho opětovném účinkování v českém filmu, leč stejně jako u ostatních předválečných hvězd českého filmu neúspěšně. Zemřel několik dnů před koncem tragického roku 1968 a je pohřben v Brně.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account