Mužské křestní jméno Marek pochází z latiny. Je spojeno s římským jménem Marcus, které je variantou jména Martius. Jména jsou odvozena od jména římského boha války, který byl nazýván Mars. Jména Marcus, Martius a také Marek se tak překládají jako „náležící k bohu války”, „náležící k Martovi”, také „zasvěcený bohu války”. Přenesený význam jména Marek je „bojovník” či „válečník”.

Jméno Marek patří k muži, který je rozeným bojovníkem. Marek bojuje za svoji čest, také za svoji rodinu a životní štěstí.

Mužské křestní jméno Marek nemá ženský protějšek. Významově je však příbuzné se jmény Marcel a Marcela, která mají stejný původ. Domáckými podobami jména Marek jsou Mára, Máca, Mari, Mark, Marco, Marconi, zdrobněle také Mareček, Mařík apod. Jméno Marek se vyskytuje také ve slovenštině a v polštině. Anglická podoba jména je Marcus, příp. Mark, německá Markus nebo Marek. Francouzská verze jména je Marc, španělská Marco či Marcos, portugalská Marcos. Italové jméno znají jako Marco. Maďarská podoba jména je Márk a Márkus, ruská Mark.

Jméno Marek má u nás v zemi více jak 63 000 mužů a jeho obliba je stále poměrně vysoká.

Jméno nosili světci – Marek Evangelista, Marek I. nebo Marek Efezský. Nositelem jména byl také římský císař a filozof Marcus Aurelius. Jméno nosil i italský cestovatel Marco Polo. Jméno patřilo také slavnému americkému spisovateli Marku Twainovi.

Současnými nositeli jména jsou u nás například herci Marek Vašut, Marek Taclík či Marek Lambora také herec a moderátor Marek Eben nebo zpěvák Marek Ztracený, který si toto jméno zvolil namísto svého rodného jména Miroslav Slodičák.

K tomuto jménu mám hodně blízký vztah – před více jak 20ti lety jsme takto pojmenovali i našeho mladšího syna. Takže Marku, přejeme ať jsi zdravý a v životě šťastný.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account