Mužské křestní jméno Zikmund má germánský původ. Pochází ze staroněmeckého jména Sigimund. Překládá se ze slov „sigi”, „sieg” („vítězství”) a „mund” („ochrana”) jako „ochránce vítězství” nebo „vítězná ochrana”.

Zatímco dříve bylo jméno Zikmund velmi oblíbené, dnes je jeho výskyt ojedinělý. I v současnosti se však vítězná ochrana, kterou představuje význam jména, může hodit. Zikmund může skýtat ochranu sobě i své něžnější polovičce.

Jméno Zikmund se domácky užívá jako Zik, Ziki, Zikuš, Zikan, Zikmundek, také Mundek, Munda apod.

Jméno jako Žigmund najdeme i na Slovensku. Anglickou podobou jména je Sigmund, německou Siegmund, francouzskou Sigismond. Ve španělštině a portugalštině jméno nabývá podob Sigismundo a Segismundo. Italové jméno znají jako Sigismondo nebo Sismondo. V ruštině jméno zní Sigizmund, v polštině Zygmunt, v maďarštině Zsigmond.

Jméno nosil český král a římský císař Zikmund Lucemburský, syn Karla IV., také polští králové Zikmund I. Starý a Zikmund II. August nebo polský a švédský král Zikmund III. Vasa. Nositelem jména byl také spisovatel a filolog přelomu 15. a 16. století Zikmund Hrubý z Jelení (latinsky Sigismund Gelenius). Jméno nosil také český básník a prozaik Zikmund Skyba nebo spisovatel a historik Zikmund Winter. Jméno náleží také k jednomu z největších psychologů 20. století Sigmundu Freudovi, proslulý německý vědec se narodil v Čechách.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account