104

Mužské křestní jméno Jarmil i jeho ženský protějšek Jarmila má několik teorií výkladu. Jde o slovanské jméno, které se může vykládat jako „milující sílu“, „milující prudkost“. Překládalo by se ze slovanských slov „jaryj“ s významem „silný, prudký, bujný“ a „mil“ ve významu „milovat“. Přeneseně se pak jméno Jarmil může překládat také jako „milující jaro“. Další teorie spojují jméno Jarmil se jménem Jarolím (potažmo Jeroným či Hieronym) – pak by se překládalo jako „svaté jméno“.

Krásné mužské jméno Jarmil v nás evokuje jaro, naději a nové začátky. Jaro v sobě nese bujnost a sílu, stejně jako jméno Jarmil.

Mužské křestní jméno Jarmil má i ženský protějšek ve jménu Jarmila. Domácky se jméno užívá jako Jarmilek, také Jára, Jarek, Jareček, Jaroušek, Míla nebo Milek.

V naší zemi žije zhruba pět set mužů tohoto neobvyklého jména.

Nositeli jména byli například básník a spisovatel Jarmil Krecar (původním jménem Jaromír) nebo hudební skladatel Jarmil Burghauser, vlastním jménem Jarmil Mokrý. Současným nositelem jména je například herec Jarmil Škvrna či fotbalista a vinař Jarmil Pospíšil.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account