292

Ženské křestní jméno Tamara pochází pravděpodobně z hebrejštiny. Vyvinulo se z hebrejského „támár” s významem „datlová palma”. Jméno Tamara se tak přeneseně vykládá jako „živitelka”, „ta, která dává život”. Jméno však bývá spojováno také s jinými jazyky. Ze sanskrtu ho lze překládat jako „koření”, z dalších jazyků pak jako „lotus”.

Poněkud exotické znění jména Tamara koresponduje i s jeho významem. Žena jménem Tamara bývá spojována s datlovníkem, také s lotosovým květem nebo aromatickým kořením.

Jméno Tamara nemá mužský protějšek, významově je mu příbuzné jméno Palmíra. Domáckými podobami jména jsou Tamarka, Tamka, Tami, Tara, Tamík, Marka, Mara, Taruš, Taruše, Taruška apod. Jméno Tamara najdeme i v mnoha světových jazycích. Vyskytuje se například ve slovenštině, také v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, holandštině, bulharštině, maďarštině, polštině nebo v ruštině.

V naší zemi žije něco málo přes dva a půl tisíce žen tohoto jména.

Jméno nosila proslulá gruzínská královna Tamara (Thamar), která žila na přelomu 12. a 13. století. Jméno patřilo i k polské malířce Tamaře de Lempické nebo ruské herečce Tamaře Fjodorovně Makarovové. Mezi současnými nositelkami jména najdeme Tamaru Ecclestone, dceru šéfa Formule 1 Bernieho Ecclestona, u nás pak podnikatelku Tamaru Kotvalovou, která mj. v Pařížské ulici v Praze vlastní několik luxusních butiků. Nositelkou jména je i zpěvačka, finalistka soutěže Hlas Československa Tamara Klusová, která je manželkou českého písničkáře Tomáše Kluse.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account