173

Naděžda (Naďa) je ženským křestním jménem slovanského původu. Jméno vzniklo v ruštině jako doslovný překlad řeckého slova „elpis”. Významem slova „elpis”, také jména Naděžda je tedy jednoduše „naděje”, potažmo pak „plná naděje” nebo „dávající naději”.

Naděžda je zajímavým křestním jménem, je jménem pro ženu, která je plná víry a naděje. Naďa je pozitivním člověkem, který vždy věří v lepší zítřky.

Jméno Naděžda se užívá i ve variantě Nadežda. Českou podobou jména je Naděje. Jméno Naděžda nemá mužskou alternativu. Domácky se jméno užívá především jako Naďa, také Naděnka, Nadějka, Nadina, Naďka, Naďula, Naďulka, Naďule, Nadík apod. Jméno se jako Nadežda užívá i ve slovenštině, také srbochorvatštině nebo bulharštině. Ruština zná jméno právě jako Naděžda. Anglická a francouzská podoba jména je Nadine. Německou verzí je Nadeschda. Polština jméno zná jako Nadzieja.

V současnosti v naší zemi žije více jak 21 tisíc žen s tímto jménem.

Nejznámější českou současnou nositelkou jména je herečka Naďa Konvalinková, vlastním jménem Naděžda Konvalinková, nebo její kolegyně herečka, moderátorka a zpěvačka Naďa Urbánková, narozená jako Naděžda Balabánová. Jméno patřilo vynikající herečce Naděždě Gajerové. Mezi dalšími nositelkami jména najdeme zpěvačku Naďu Válovou. Toto jméno patřilo i první manželce Luďka Munzara, herečce, loutkoherečce a animátorce Naděždě Munzarové.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account