245

Ženské křestní jméno Ludmila je slovanského původu a překládá se jako „lidu milá“.

Prastaré slovanské jméno Ludmila má silně pozitivní význam. Jméno (a především nositelka) by mělo být milé všem, tedy všemu lidu.

Ženské křestní jméno Ludmila se vyskytuje také v archaické variantě Lidmila. Zkrácenou verzí, která se osamostatnila, je jméno Lída. Domácími podobami jména jsou Ludka, Lidka, Ludmilka, Lila, také Míla, Milka aj.

Jméno se jako Ľudmila užívá i ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako Ludmilla, němčina jako Ludmila, Ludmilla nebo Lida. Francouzská verze je totožná s anglickou, tedy Ludmilla. Poláci jméno znají jako Ludmiła, Bulhaři a Srbochorvaté jako Ljudmila, Maďaři jako Ludmilla.

Jméno Ludmila v současnosti najdeme u zhruba 72 000 žen.

Toto jméno měla svatá Ludmila, která byla babičkou svatého Václava. Jméno patřilo známé herečce Ludmile Babkové, která se proslavila pod uměleckým jménem Lída Baarová. Velmi známá byla paní Ludmila Mojžíšová, terapeutka, zabývající se rehabilitací a cvičením pro léčení neplodnosti. Další nositelkou tohoto jména je bývalá atletka Ludmila Formanová a toto jméno je spojeno i s operní pěvkyní Ludmilou Vernerovou.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account