František Paul se narodil 28. dubna 1898 v Pardubicích do rodiny sládka a vedoucího restaurace. Při studiích na gymnáziu studoval soukromě hru na klavír a varhany a ochotničil. Ze sexty poté odešel ke kočovným společnostem. Vystupoval v divadlech v Českých Budějovicích, Ostravě i Plzni.

Od 30. let byl pak k vidění na pražských scénách – v pražské Velké operetě, Novoměstském divadle,  Novém divadle Oldřicha Nového,  Akropolisu, Švandově divadle, divadle Na Fidlovačce, v Hudebním divadle v Karlíně, ve kterém se zaměřil zejména na režii. Účinkoval v brněnském Národním divadle. Roku 1931 hostoval v pražském Národním divadla.

Paul byl osobitým komikem se všestranným činoherním a operetním zaměřením a zpěvákem tenoristou. Přes komické milovníky se převinul k rolím starokomiků a dědů i stařečků.

Jeho ženou byla herečka Eva Šenková (1923 až 2004) a dcerou taktéž známá herečka Jana Paulová (*1955). Před kamerou debutoval v roce 1933 jako redaktor Blok v operetce U SVATÉHO ANTONÍČKA Svatopluka Innemanna. Představoval mladé sebevědomé muže nebo zhýčkané nekňuby různého věku, zaměstnání či postavení.

Zajímavé roličky ztvárnil ve filmech DOKUD MÁŠ MAMINKU (nadporučík Bělík), HEJ – RUP! (zřízenec), DAVKY NANYNKY KULICHOVY (nesmělý Saloupek), STUDENTSKÁ MÁMA (starý Toman), TŘI MUŽI VE SNĚHU (ředitel hotelu), DIVOCH (Theodor), IRČIN ROMÁNEK (ing. Harry Peters), JARKA A VĚRA (ing. Jankovec), KDYBYCH BYL TÁTOU (úředník Vitouš), HVĚZDA Z POSLEDNÍ ŠTACE (sklepník Datlík), DĚDEČKEM PROTI SVÉ VŮLI (starý Kalina), DVA TÝDNY ŠTĚSTÍ (pan vrchní), MADLA ZPÍVÁ EVROPĚ (dudák Voříšek), VALENTIN DOBROTIVÝ (pojišťovací agent), KAREL A JÁ (šofér František), RYBA NA SUCHU (radní Žužla), NEVIDĚLI JSTE BOBÍKA? (Čtvrtkův soused) atd.

Z jeho významnějších a hodnotnějších rolí ještě připomeňme: zapomětlivého Čechoameričana Fialu ve Svitákově komedii GRANDHOTEL NEVADA (1934), Pavla Stehlíka v operetě BARBORA ŘÁDÍ (1935) Miroslava Cikána, lesního inženýra Pavla Čádka ve Vávrově komedii DÍVKA V MODRÉM (1939), číšníka Roberta v KRISTIÁNOVI (1939) Martina Friče (1939), velkoobchodníka Hrubého staršího ve Slavínského PŘÍTELKYNI PANA MINISTRA (1940), policejního komisaře v Bromově filmu ŽIVOT JE KRÁSNÝ (1940) či zpěváka ve Fričově HOTELU MODRÁ HVĚZDA (1941).

Jeho poslední rolí bylo účinkování v roce 1972 ve filmu AKCE BORORO.

František Paul se dožil 78 let, umírá 8. listopadu roku 1976.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account