Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Podle tradice si mladým vínem můžete přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu.
Svatomartinské víno zdaleka není každé mladé víno, které dokáží vinaři vyrobit před 11. listopadem a odpovídá daným odrůdám. Svatomartinská vína nejprve procházejí kontrolou nezávislé komise, která zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice. Označení Svatomartinské tak mohou nést pouze moravská a česká vína, která splní všechna požadovaná kritéria.
Mladé víno je určeno k rychlému spotřebování. Sami vinaři doporučují, aby bylo vypito do jara. Nehrozí mu zkažení, jen se stářím ztrácí na svěžesti. Proto mladé víno není vhodné k archivaci.
 
Značku “Svatomartinské” mohou nést vína vyráběná z těchto odrůd:

  bílé víno – odrůdy: Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
  typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité suché víno
  růžové víno – odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
  typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité suché víno
  červené víno – odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
  typová charakteristika: hladké sametové suché víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace

Z historie Svatomartinského vína
Oslavy spojené s uvedením Svatomartinského na trh nejsou žádnou novinkou posledních let. Naopak. Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II. Již tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči.

 
Na etiketě musí být vždy logo Svatomartinského vína, tj. značka se sv. Martinem na bílém koni. Každá láhev musí být opatřena předepsanou záklopkou (která je pro všechny vinaře stejná) s nápisem Svatomartinské a datem ročníku na hrdle láhve.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account