Ženské křestní jméno Lýdie pochází z řečtiny. U nás se vyskytuje i ve variantách Lydie, Lydia či Lidia. Jméno je spojeno s částí západního pobřeží Malé Asie, která se označuje právě Lýdie. Překládáme ho jako „žena pocházející z Lýdie“, „žena původem z Lýdie“.

Lýdie je líbivým jménem zajímavého znění. Hodí se pro každou ženu, která umí být svá a umí si vychutnat všechny barvy světa. Lýdie je v křesťanské tradici totiž také patronkou barvířů.

Ženské křestní jméno Lýdie má mnoho matričních podob, jde také o jména Lydie, Lydia, Lidia. Domáckými variantami jména jsou Lída, Lyda, Lydka, Lyduna, Lydunka, Lyduška (také s měkkým I), dále Dia nebo Duška.

Jméno se jako Lýdia užívá i na Slovensku, v angličtině němčině nebo latině je známé jako Lydia. Francouzská podoba jména je Lydie. Španělská verze jména je Lidia. S verzí Lidia se setkáme i v Polsku. Bulhaři a Rusové jméno znají jako Lidija, Maďaři jako Lídia.

V naší zemi žije kolem 3 tisíc žen s některým ze zmiňovaných variant tohoto jména.

Mezi nejznámější současné uživatelky jména patří Lydie Franka Bartošová, česká politička a knihovniceči mladá česká plavkyně Lýdie Štěpánková.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account