369

Ženské křestní jméno Božena je slovanského původu. Má význam „blahoslavená“, „bohem obdařená“ či „bohem milovaná“, potažmo pak také „požehnaná“, „blažená“. Význam jména je patrný již na první pohled. Koncovka –ena v češtině vyjadřuje vlastnost základního jména, tedy v případě jména Božena vlastnost křesťanského Boha. Významově je tak jméno Božena příbuzné s latinskými jmény Benedikta, Theodora nebo Beatrix.

Božena je oblíbeným jménem našich babiček a prababiček. Je také spojeno se slavným českým románem Babička, jehož autorkou byla spisovatelka jménem právě Božena – Božena Němcová.

Božena je ryze ženským jménem, které je příbuzné s latinskými jmény Benedikta, Theodora nebo Beatrix, Beáta. Domáckými podobami jména jsou Bóža, Božka nebo Boženka.

Jméno bylo v minulosti hojně užívané, nyní se již tak často u novorozených holčiček neobjevuje. I tak v naší zemi máme kolem 38 tisíc nositelek tohoto jména, byť se převážně jedná o starší ročníky narození.

Jednou z nejznámějších nositelek jména je jistě spisovatelka Božena Němcová (vlastním jménem Božena Panklová), autorka románu Babička. Jméno patřilo i české výtvarnici a módní návrhářce, matce prezidenta Václav Havla, paní Boženě Havlové. Před rokem pak zemřela divadelní, seriálová a filmová herečka Božena Böhmová, která se do paměti televizních diváků zapsala rolemi v Nemocnici na kraji města, Chalupářích či v Ženě za pultem, ta se ovšem dožila krásných 95 let.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account