Mužské křestní jméno Vincenc (také Vincent) pochází z latiny. Jméno je odvozeno z latinského jména Vincentius. Překládá se ze slova „vincens” jako „vítězící”, „vítězný” nebo jednoduše jako „vítěz”. Významem jména je i „přemáhající” − z latinského „vinco” („přemáhám”).

Mužské křestní jméno Vincenc má i ženskou alternativu ve jménu Vincencia. Variací jména je Vincent. Významově příbuzná jsou i jména Viktor či Čeněk. Domácky se jméno užívá jako Vincek, Vinca, Vincík, také Vin, Viní, Vinísek apod. Jméno jako Vincent existuje i ve slovenštině, také v angličtině, ve francouzštině, v holandštině, dánštině, švédštině nebo norštině. Italskou podobou jména je Vincenzo, také Cencio a Enzo. Španělština a portugalština jméno užívá jako Vincente nebo Vicente. Německá podoba jména zní Vinzent, také Vinzenz. Ruština jméno zná jako Vikentij, polština jako Wincenty, maďarština jako Vince či Bence.

V České republice žije zhruba 1500 mužů, ať Vincenců či Vincentů.

Významným nositelem jména byl Vincenz Priessnitz, rakouský léčitel, zakladatel proslulých lázní. Neméně slavným nositelem jména byl i nizozemský malíř Vincent van Gogh (celým jménem Vincent Willem van Gogh).

Asi nejmladším známým nositelem tohoto jména je český divadelní a filmový herec, syn české herečky Veroniky Žilkové Vincent Navrátil.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account