Stanislav Holy – tvůrce postav Jů a Hele, se narodil 25. února roku 1943 v Praze. Od roku 1960 se zabýval kresleným humorem, jejímž hlavním hrdinou byla postava pana Pipa. Začátkem 60. let 20. století se vyučil malířem porcelánu v Karlových Varech-Staré Roli a později ystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru profesora Adolfa Hofmeistra a Josefa Nováka.

Veřejnosti je nejvíce známý jako výtvarník dětského televizního Studia Kamarád nebo výtvarník titulků k filmu Jak svět přichází o básníky. Jeho rozsah byl však daleko širší – přes různé realizace, instalace, filmy, volnou tvorbu ilustrace. K jeho nejvýznamnějším realizacím patří výtvarná řešení čs. Expozice k Mezinárodnímu roku dítěte v Montrealu v roce 1979, Pavilonu dětí ve vesničce Unesco, Seibuen, Tokio v r. 1979 a výtvarné řešení pavilonu Zahrada dětí v kanadském Montrealu v roce 1980.

 

Graficky spolupracoval na mezinárodních výstavách podniku zahraničního obchodu v Duisburgu, Tbilisi, Vídni, Izmiru, Jakartě, Tokiu, Moskvě, Budapešťi, Sao Paulu. Kreslený humor publikoval od roku 1960 v domácích i zahraničních časopisech. Podílel se na realizaci interiérů mnoha dětských heren a nemocničních zařízení. Jeho dílo bylo prezentováno v téměř 90 výstavách v období od roku 1971 do roku 2007.

Stanislav Holý zemřel předčasně v 55 letech dne 14. srpna roku 1998.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account