Na dnešní den vychází již 40. výročí od důlní tragedie, ke které došlo na severu Čech v Louce u Litvínova na dole Pluto II. Abych pravdu řekla, vůbec si na tuto událost nevzpomínám, těžko říci, zda je to způsobené mému tehdy mladistvému věku a nebo se o celé události pokud možno tehdy ani moc nemluvilo.

Bylo krátce po půl čtvrté odpoledne, 3. září 1981, když se v podzemí dolu Pluto II v Louce u Litvínova ozvala mohutná exploze. V dole v té době pracovalo 105 havířů a důlních záchranářů, zachránit se podařilo jen 40 z nich. Poslední velké důlní neštěstí v Podkrušnohoří, od kterého uplyne 40 let, nebylo nikdy řádně vyšetřeno, vše se tehdy řídilo plněním plánu a honbou za rekordy.

První nejsilnější výbuch údajně následovaly tři další těsně za sebou jdoucí výbuchy, přičemž bylo cítit chvění země. Podle některých popisů události se po výbuchu během několika vteřin údajně prohnala jedním patrem dolu, takzvaným čtvrtým úsekem v hloubce kolem 400 metrů pod zemí, ohnivá koule, která sežehla vše v okolí. Někteří horníci zahynuli po zasažení tlakovou vlnou, většinou se však udusili, neboť prostor byl plný zplodin z výbuchu a hořící uhelný prach odebíral kyslík.

Na záchranných pracích se v prvních zhruba 20 hodinách po výbuchu vystřídalo téměř 50 záchranných čet, které z dolu vynesly těla 27 obětí. Tělo poslední oběti bylo vyproštěno až 11. prosince 1981.

Vedle mrtvých si neštěstí vyžádalo 13 těžce a 15 lehce zraněných. Hmotná škoda byla tehdy vyčíslena na 50 milionů korun.

Kromě události ze září 1981 byl důl Pluto, na kterém se začalo těžit v roce 1888, dějištěm i několika dalších tragédií s mnoha oběťmi na životech. Například v roce 1892 zde zahynulo 12 havířů, v roce 1894 zde našlo smrt 19 osob a v roce 1900 dalších 21 osob.

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account