Pátek třináctého: Rozluštění tajemství nejnešťastnějšího dne

Pátek Třináctého

Pátek 13. Je považován mezi lidmi za nešťastný den. Strach z něj má i název, je to totiž fobiie velmi rozšířená a říká se jí paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie- jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie).

Jaký je původ pověry?

Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš, na poslední večeři Páně sedělo u stolu 13 lidí a ten poslední, třináctý Jidáš Iškariotský Ježíše zradil.
Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt“
Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Na pověsti pátku třináctého se možná podílí i že v pátek nabídla Eva jablko ze stromu poznání Adamovi, v pátek Kain zabil svého bratra Ábela, v pátek došlo ke zmatení jazyků v Babylóně
V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena ta samá pověra o úterý třináctého.

Den narození – třináctého…
Osoby narozené třináctého mají podle numerologů předurčení k snazší zranitelnosti a manipulaci. Třináctka se skládá z jedničky, která dává člověku ctižádostivost a samostatnost, z tvůrčí a společenské trojky s bystrým rozumem. Tato dvě čísla oscilují ke čtyřce, která má organizační schopnosti. Uplatnění naleznou ve vedoucích postaveních, finančnictví a bankovnictví. Jsou to osoby zodpovědné, plné nápadů. Jsou schopni dosáhnout velkých úspěchů. Ve vztazích jde o partnery milující, ochranitelské, věrné a velmi odpovědné. K negativním vlastnostem patří žárlivost, urážlivost, kritičnost, tvrdohlavost.
Ve středověku byl zvyk věšet odsouzené v pátek – byl to popravčí den. Na popraviště vedlo 13 schůdků a bylo zvykem omotat smyčku 13x, Ve Velké Británii se navíc popravčímu platilo 13 pencí a půlpány navíc – a další pověra byla na světě.

Nejhorší letecká nehoda na světě byla 13. pátek v roce 1972
Pojišťovny uvádí, že v pátek 13. Je více pojistných událostí než v jiných dnech
Pátelk 13. Je úplně stejný den jako každý jiný..Přesto nás  v podvědomí všechny tak trochu zažité pověry děsí a tak si často sami svou vlastní nervozitou a strachem přivodíme problém, který bychom jinak vůbec nezažili a neřešili.
Proto spousta lidí raději nosí v tento den sebou nějaký talisman, nebo věc pro štěstí, aby smůle předcházeli. Vyhýbají se činnostem, které by jinak běžně dělali a tak trochu si ten „den strachu“ užívají. Je to ale den jako každý druhý a naopak existuje spousta lidí, kteří ho považují naopak za šťastný. Zařaďte se tedy mezi ně, a o pověrách si jenom čtěte. Proč je prožívat, když to vůbec není nutné-i když zaječí pacička pro štěstí je určitě dobrá věc, že? Co kdyby náhodou na pověrách něco přece jen bylo 😉
Zdroj:  wikipedie a www.novinky.cz,http://jana-v-pohode.webnode.cz/

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account