EFT: Revoluční metoda emoční svobody a jak na ni

Metoda EFT, což je zkrácený výraz pro Emotial Freedom Techniques (neboli techniky emoční svobody). Můžete ji znát také pod výrazem „tejpování“ a jejím tvůrcem je p. Gary Craig, inženýr s technickým vzděláním. O „tejpování“ blíže hovoří, řekla bych dosti podrobně, pan Nick Ortner ve své knize Poklepávání. Tato metoda je propojením energetické psychologie společně s TČM – tradiční čínskou medicínou. Díky ní můžete minimalizovat, případně zcela odstranit nejen fyzickou, ale také psychickou zátěž.

Mou pozornost tato metoda upoutala poprvé v říjnovém vydání časopisu Meduňka v roce 2012, již na první pohled se mi to zdálo jednoduché a postup, tedy spíše slovní fráze, mi připomínaly afirmace od světoznámé spisovatelky paní Louise L. Hay. Bylo mi také jasné, byť to nebylo nikde uvedeno, že poklepáváním na uvedené body tak dáváme vibrace naším energetickým drahám, neboli meridiánům. Připomíná to morseovku, kterou předáváte vzkaz sami sobě a především svým buňkám a to tak dlouho, dokud nedojde k odstranění bloku energie na minimální úroveň, která poté již nemá šanci se dále rozvíjet, růst, protože ji neživíme – nevěnujeme ji pozornost.

A protože mne tato metoda oslovila, absolvovala jsem kurz, prozatím jeden, který ze mě nedělá vůbec žádného odborníka. I přesto si dovolím, především na základě vlastních poznatků, o této metodě pár řádků napsat. Než přejdeme ke konkrétnímu postupu neodpustím si pár rad: pokud budete přesvědčeni o tom, že to nepomůže, pak to tak také bude, ale tak je to ostatně se vším v co nevěříte. Dělejte jen do té míry, kdy je vám to příjemné a snesitelné. Zvláště pak při odstraňování bloků po psychické stránce a zejména těch dlouhodobě uložených. Popláčete si, budete mít chuť křičet, projeví se pocity ne-volnosti
a nenávisti aj.

Samozřejmě, protože pracujeme na tom, abychom se uzdravili – osvobodili, nechali odejít to přes co klopýtáme a co nás brzdí. Dali svobodu našim emocím. Někdy je potřeba postupovat zvolna a nemůžeme předem říci jak dlouho, jde o individuální přístup. Buďte trpěliví! Sami budete totiž objevovat, kolik vrstev daná záležitost skrývá. Stejně tak jak loupete cibuli, budete postupně odkrývat a čistit své emoce do té doby než se doberete k samotnému jádru. Proto je velmi důležité si udělat čas až budete chtít na sobě pracovat. Rozhodně nedoporučuji rychlé postupy, kdy se podíváte za jak dlouho se vám dopere pračka nebo až se dovaří rýže a v té chvilce to zkusíte. Nepřineslo by to kýžený efekt a hlavě pořád byste měli na mysli – musím hlídat rýži J. Třeba vás to neosloví a to z mnoha důvodů, které znáte jen vy sami. Můžete zcela bezprostředně věřit jen lékům, nebo se vám jen nechce znova si emočně procházet cestou, která je s blokem spojena. Můžete také pochybovat o tom, zda postup provádíte správně – věřte si, důkazem toho bude posun k lepšímu, zmírnění bolesti, uleví se vám na duši. Věřte si, vy to zvládnete!

A pokud si opravdu myslíte, že ne, pak můžete navštívit odborníka. Ale protože dochází k fyzickému kontaktu s vaším tělem – byť jste plně oděni, nemusí vám to být příjemné. Mně osobně tedy nebylo. Nebyla mi příjemná intenzita poklepu a rychlý sled opakování. Takže i toto je potřeba zvážit. Do ničeho se nenuťte, vystavovali byste sami sebe zbytečně tlaku a stresu. Před samotným poklepáváním se seznamte s mapou bodů na svém těle na které budete poklepávat. Projděte si je kolikrát bude potřeba. Časem si je osvojíte a blíže vyspecifikujete. Jakou rukou budete poklepávat je na vás, praváci spíše levou a naopak, zkrátka tak jak vám to půjde. Pro význam jednotlivých bodů jsem doplnila dráhy, které těmito body procházejí.
 

Přehled bodů:

1 – tzv. karate bod – (dráha tenkého střeva)
2 – na začátku obočí (dráha močového měchýře)
3 – konec oka (dráha žlučníku)
4 – pod okem (dráha srdce, jater, dráha početí)
5 – pod nosem (meridián tlustého střeva, žaludku, zadní řídící dráha)
6 – mezi rtem a bradou (dráha tlustého střeva)
7 – začátek klíční kosti (dráha ledvin)
8 – pod paží (dráha jater, žlučníku) – v místech, kde nás obepíná podprsenka, pro pány je to v místě na úrovni bradavky
9 – temeno hlavy (řídící dráha, dráha ledvin) – tento bod je pomocný, zároveň tak aktivujete sedmou (korunní) čakru.

A nyní již k samotnému postupu:
1. odstranění fyzické bolesti
Si ukážeme na příkladu bolesti kolene při podřepu: a) nejprve si co nejpřesněji pojmenujte problém, př. Bolest kolene při podřepu b) poté si na stupnici 1 – 10 stanovte intenzitu bolesti. C) začínáte s poklepáváním u prvního bodu, u kterého budete upřímně a od srdce pronášet onu afirmaci: I přesto, že cítím….zde doplníte svou bolestnou  záležitost, v našem případě je to bolest kolene při podřepu..se mám rád/a a přijímám se!; u dalších bodů již afirmaci říkat nemusíte, takže bod 2) bolest kolene při podřepu, bod 3) bolest kolene při podřepu…a tak dále. Počet poklepávání je v rozmezí v jakém si určíte vy, ale vzhledem k tomu, že potřebujeme informaci předat, nestačí jedno, ale také jich nemusí být dvacet. Také rytmus si zvolte sami, ne příliš rychlý ne příliš pomalý, abyste u toho neusnuli J, zkrátka vám vyhovující. Celý okruh bodů můžete poklepávat třeba třikrát a pak znova vyhodnotit stav vaší bolesti. Pokud se změní intenzita, poklepávejte dál dokud nevyhodnotíte bolest na stupnici bolesti čísly 1,2 v nejlepších případech není potřeba pokračovat, pokud bolest zcela zmizí. Ovšem může se změnit i její charakter, takže si upravte popis bolesti tak, aby ji zase co nejpřesněji vystihoval. Někdy se může bolest přesunout do zcela jiného místa.
Pokud vnímáte, že k žádné změně nedochází, zkuste se dotknout tzv. sore spotu (bolestného bodu), který najdete tak, že předpažíte do úrovně ramen, paži ohnete v lokti směrem k hrudi a palcem byste měli objevit onen bolestný bod. A protože je tento bod velmi bolestný, spíše tedy citlivý, je vhodnější ho pouze třít.

2. odstranění bolesti na psychické úrovni
Postup poklepávání je stejný, jen je zde potřeba více pozorovat naše reakce v případě, že se snažíme uzdravit např. odpustit nějaký čin, nebo napětí vůči osobě blízké, vnímejte jak se postupem poklepávání vynořují další záležitosti, které s daným tématem souvisí, i na těch je potřeba zapracovat. To jsou právě ony slupky „cibule“. Může vám pomoci, když si jednotlivé záležitosti napíšete na papír a to buď před samotným poklepáváním, nebo i při něm.

Víceméně pomocí EFT můžete pracovat na čemkoli. Bodů k poklepávání je více a celé lze doplnit o pomocné cviky, kdy se ještě více otevřete. S těmi však prozatím zkušenost nemám a tak se nebudu pouštět do psaní o něčem co nemám zažité.

S láskou Meli

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account