Druhou velmi obětavou matkou ze zvířecí říše, kterou bych vám ráda představila je samice Aligátora severoamerického, který se vyskytuje, jak je patrno ze jména zvířete, v severní části Spojených států amerických.

Aligátoři se páří obvykle v dubnu. Před aktem probíhají pomalé námluvy, při kterých samci vydávají výrazné zvuky, i když nemají hlasivky. Samec trpělivě čeká několik dní na samičku a občas ji „pohladí“ přední nohou, dokud se samička nerozhodne k páření.

Když dojde k oplodnění, najde aligátoří matka poblíž vody místo na postavení hnízda a naklade tam 28 až 52 vajec, které 65 dní chrání. Po vylíhnutí mláďata silně skřehotají a matka je musí rychle vyhrabat z hnízda, aby se nezadusila.

Tím ovšem péče o mladé teprve začíná. Nejdojemnější způsob, jakým se samice o svá mláďata stará. Několik maličkých vždy vezme do tlamy a jemně stiskne čelist, aby jim nikterak neublížila. Přitom se mladí mrskají, ale matka je nikdy ostrými zuby neporaní. Takto je chrání před predátory na cestě k vodě, kde se napijí a učí se chytat rybky, hmyz, hady a další havěť. Matka je zároveň bedlivě hlídá a stará se o ně do jejich tří let.

Zajímavostí pak je, že pokud teplota vejce nepřesáhne 31 °C, vyklube se z něj samička. Když je teplota vyšší (lehce pod 33 stupňů), narodí se sameček. Dospělí samci pak mohou dosahovat délky až 550 cm a při lovu si tak troufnou i na velké šelmy.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account