87

Mužské křestní jméno Oldřich pochází ze starogermánštiny. Původně se užívalo jako jméno Uodalrých, ze kterého se posléze vyvinula jména Ulrich a Oldřich. Jména se překládají jako „bohatý vládce”, „bohatý panovník”, příp. „bohatý dědičnými statky” − ze slov „uodalo” („dědičný statek”) a „rîch”, dnes „reich” („bohatý”).

Oldřich zní jako krásné české jméno, ale jeho původ je v němčině. Nositel jména Oldřich dostal do vínku bohatství, jeho dědictví může být materiální i duchovní.

Mužské křestní jméno Oldřich má i ženskou variantu ve jménu Oldřiška. Jméno má stejný význam a původ jako německé jméno Ulrich. Domáckými podobami jména jsou Olda, Ola, Olin, Olík, Olínek, Oldříšek, Olouš, Oloušek, Olek aj.

Se jménem Oldřich se setkáváme i ve slovenštině, slovenskou podobou jména je Oldrich. V němčině se jméno užívá jako Ulrich. Anglickými podobami jména jsou Ulrick, Ulric, francouzskými Ulric a Ulrich, italskými verzemi jsou Ulrico a Ulderico. Ruština jméno zná jako Olda, polština jako Ulryk nebo Udalryk, maďarština jako Ulrik.

V České republice žije nyní kolem 24 tisíc mužů tohoto jména.

Jméno nosil český kníže z dynastie Přemyslovců Oldřich. Jméno se objevuje u řádky českých herců – Oldřich Nový, Oldřich Kaiser, Oldřich Navrátil, Oldřich Vízner. Je spojeno též s režisérem Oldřichem Lipským a též přináleží Oldřichovi Kulhánkovi – grafikovi a ilustrátorovi, autorovi českých bankovek.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account