94

Klokočovská lípa bývá též nazývána jako Tisíciletá lípa, Karlova lípa, Královská, nebo dokonce Císařská – je jedním z nejstarších žijících památných stromů v Čechách. Jako jedna z mála našich památných lip by skutečně mohla dosahovat věku, který ji přiřkly staré příběhy a pověsti. Roste v obci Klokočov a je nejmohutnějším stromem na Havlíčkobrodsku.

  • výška: 20 m
    výška kmene: 2,8 m
    obvod: 890 cm
    věk: 900 – 1000 let
    souřadnice: N 49°48.083′, E 15°40.477′

Poblíž lípy je umístěna tabule “památný strom” s informacemi o stromu. Dále pak vývěska ve tvaru listu o anketě Strom roku. U lípy též nalezneme bílý pomník a pamětní kámen s  tabulí s nápisem:

„Tisíc skoro let přeletělo přes moji hlavu a jsouc nejstarší v království, mohu vypravovat o slávě Žižkově a Jiříkově i o ponížení lidu svého po bitvě bělohorské. Stáří moje nechť zírá vstříc jen šťastným dnům příštích věků!“

Je zde také možnost posezení.

Klokočovská lípa byla údajně jedním ze stromů, které fungovaly jako směrník pralesních mokřadů Libické obchodní stezky.Ve 14. století šlo už o velmi statný strom, jehož stín zaujal Karla IV, který roku 1370 projížděl kolem cestou ze zámku v Lichnici  k léčivému prameni do Modletína. Na počest Karla IV je lípa nazývána Královská nebo Karlova.

Lípa se v roce 2008 účastnila ankety Strom roku, kde se umístila na 6. místě.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account