263

Dnes je tomu přesně 19. let, kdy celý svět zasáhla zpráva, které se zprvu nechtělo vůbec věřit.

V ten den proběhly nejkrvavější teroristické útoky na území USA. Útok islámských radikálů na cíle včetně budov Světového obchodního střediska (WTC) si vyžádal na tři tisícovky mrtvých.

Teroristický útok z 11. září 2001 výrazně ovlivnil světové dějiny. Následná Američany vyhlášená válka proti terorismu sice rychle svrhla konzervativní režim v Afghánistánu, který ukrýval organizátory útoku, zároveň ale v řadě muslimských zemí zesílila protizápadní nálady. S jejich dopady se Spojené státy i jejich spojenci potýkají dodnes.

Skupina 19 sebevražedných útočníků, z nichž většina pocházela ze Saúdské Arábie, unesla onoho úterního rána čtveřici letadel, aby je následně použila k útoku na několik symbolů Ameriky.

Prvním cílem se v 8:46 stala severní věž newyorského Světového obchodního střediska (WTC), o 17 minut později v přímém přenosu narazil druhý letoun do jižní věže. Oba mrakodrapy, které byly ikonami města, se poté zřítily. Bez únosců zemřelo 2606 lidí, dalších 147 zahynulo na palubách letadel.

Třetím terčem teroristické buňky se stala budova Pentagonu ve Washingtonu, do které narazilo unesené letadlo v 9:43. Zemřelo 125 lidí v sídle amerického ministerstva obrany a 77 v letadle.

Čtvrtý unesený stroj, jehož cílem měl být nejspíše Bílý dům nebo sídlo amerického Kongresu, se zřítil v 10:10 v polích u Shanksville v Pensylvánii po potyčce cestujících a posádky, kteří v tu chvíli již věděli o předchozích útocích v New Yorku a Washingtonu, s únosci.

K bezprecedentním útokům na Spojené státy se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin, který se skrýval pod ochranou afghánského radikálního hnutí Tálibán, a jeho teroristická organizace Al-Káida. Následná americká invaze do Afghánistánu sice přinesla rychlý pád tálibánského režimu, bin Ládinovi se ale podařilo uniknout a úspěšně se skrýval ještě téměř deset let. Nejhledanější terorista světa byl dopaden a zabit v květnu 2011 v Pákistánu.

Místa, kde došlo k tragédii, dnes připomíná památník. Ten zahrnuje dvě nepříliš hluboké nádrže přesně na místech, kde stály věže WTC. Po vnějších stranách nádrží, u kterých se nachází náměstí a vysazené listnaté stromy jsou do kamenů vyryta jména všech celkem 2 983 obětí. Stromy kolem jsou zde symbolem míru. Jedním z nich je také Survivor Tree (strom, který přežil útoky a byl nalezen v troskách).

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account