Ženské křestní jméno Denisa má stejný původ jako mužské jméno Denis. Obě jména pocházejí z řečtiny. Jméno vzniklo jako odvozenina řeckého jména Dionýsos, který byl bohem vína. Překládá se pak jako „božské dítě“, „bůh vína“ nebo „zasvěcená bohu vína“. Česká podoba jména byla zřejmě převzata z francouzštiny. Jméno Denisa se ve staročeštině užívá jako Diviška.

Původ jména Denisa můžeme hledat mezi řeckými bohy. Jméno je dodnes opojné jako jejich víno, jeho význam je s vínem nedílně spojený. Denisa se překládá jako božské dítě, jistě je i božskou ženou.

Ženské křestní jméno Denisa má i svůj mužský protějšek ve jménu Denis. Staročeská podoba jména je Diviška, přejatou variantou pak Dionýzie. Jméno se domácky užívá jako Deni, Denis, Denča, Deňule, Denuš, Denda, zdrobněle pak Deniska, Denička, Deninka, Desinka, Denuška nebo Deňulka.

Jméno se užívá také ve slovenštině, španělštině nebo srbochorvatštině. Anglická, německá, francouzská i holandská verze jména je Denise, ruská Denisija.

V současnosti žije v naší zemi něco málo přes 26 tisíc žen a dívek tohoto jména.

Krásnou reprezentantkou jména je modelka a Česká Miss World Denisa Domanská, toto jméno má i další modelka Denisa Dvořáková. Patří i v současnosti hojně obsazované mladé herečce Denise Nesvačilové či její kolegyni Denise Pfauserové. Mnozí jistě pamatují i zpěvačku Denisu Markovou. V době, kdy jsem pracovala v Liberci na fakultě módního návrhářství, měli jsme mezi studenty dnes již uznávanou českou módní návrhářku Denisu Novou.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account