Přemýšlela jsem, co bych dělala, kdyby nakonec stejně prošel návrh na zrušení superhrubé mzdy. Z pohledu člověka, který prošel ekonomickým vzděláním, tomu odborně nefandím, avšak člověk nikdy neví, jak to dopadne.
 
Pokud by změna prošla, tak bych s dodatečným příjmem byla opatrná a spořila ho/investovala. Nepoužila bych ho na spotřebu, protože bych si na něj nechtěla zvyknout.
 
Je totiž otázka, jak dlouho by mi zůstal.
 
Deficit za tento rok narůstá a kdo ví, jak se COVID krize bude vyvíjet. Tudíž deficit může ještě strmě růst. Avšak někdo ho bude muset v budoucnu zaplatit a v určité chvíli pak bude potřeba získat peníze na snížení deficitu. Předpokládám, že se zvýší výběr daní. Tudíž očekávám, že bych o dodatečný příjem v budoucnu zase přišla buď zvýšením daně z příjmu nebo zvýšením DPH či jiným způsobem.
 
Avšak když peníze nebudu používat na spotřebu – nákupy zboží a služeb, peníze ze snížení superhrubé mzdy nepomohou navýšit poptávku po zboží a službách a tedy nedojde k podpoře růstu ekonomiky. Tudíž efekt může být pro naši republiku negativní, protože opatření může v součtu vést jen k prohloubí státního rozpočtu, pokud větší množství lidí bude do určité míry uvažovat stejným způsob a nebude dodatečný příjem utrácet.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account