Ten den se Praha topila v husté mlze. Jugoslávský dopravní letoun DC-9, směřující z jugoslávského letoviska Tivat na ruzyňské letiště, se před půl desátou dopoledne 30. října 1975 otočil v suchdolském přistávacím koridoru na přistání a začal klesat. Pak přišel náraz.

První hlášení o pádu letadla dostali pražští hasiči šest minut před půl desátou dopoledne. Tou dobou se již k roztříštěnému letounu v suchdolské zahrádkářské kolonii Suchdol-Sedlec sbíhali první lidé z okolí.
Letoun, který kvůli přílišnému klesání před přistáním zavadil pravděpodobně o zídku nouzového domku na hraně suchdolského kopce nad řekou v přední části zahrádkářské kolonie, naprosto zdemoloval několik chatek a zahradních domků, zpřerážel několik stromů a úplně se rozpadl. Kromě deseti naprosto zdemolovaných chat utrpělo větší škody dalších pět, které zachvátil požár z rozlitých pohonných hmot.

Lidi v letadle rozhodil náraz do pole trosek, nadále však byli přikurtováni k sedačkám, protože k havárii došlo těsně před přistáním. Celkem se v letadle nacházelo 115 cestujících a pět členů posádky. Řada z nich při nárazu zahynula, další však bojovali o přežití a potřebovali rychlou pomoc.
Vzápětí byly do oblasti Suchdola poslány všechny sanitní vozy, které měla tehdejší pražská záchranka k dispozici. Velkým štěstím bylo, že první zprávy z místa mohly podávat samy posádky, což výrazně zefektivnilo komunikaci i samotnou záchranářskou práci.
Začal proslulý a ukázkově prováděný záchranářský zásah, který později poměrně věrohodně zrekonstruoval televizní seriál Sanitka. Posádky prohledávaly ve spolupráci s hasiči celý prostor, vyprošťovaly živé a urychleně je transportovaly do pražských nemocnic. Všechny složky záchranného systému při akci opravdu vzorně spolupracovaly. Fakt, že už třicet pět minut po přijetí prvního hlášení byli všichni přeživší na cestě do nemocnice, se setkal i s velkým mezinárodním uznáním.
Organizace vyprošťování, přenášení raněných do sanitek a jejich odvoz běžela jako na drátkách. Jen pro zajímavost, a to je unikát, za 20 minut po příjezdu na místo nehody bylo vyproštěno a odvezeno 52 cestujících.

Celkem při havárii zahynulo 79 lidí, 75 na místě, čtyři další později v nemocnici. Z pětičlenné posádky letadla zahynuli čtyři její členové včetně obou pilotů. Jedenačtyřicet lidí včetně jedné letušky však katastrofu přežilo, což lze při stupni roztříštěnosti letadla a síle nárazu označit za jeden ze zázraků v dějinách letecké dopravy.

 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account