146

Božena Němcová

Božena Němcová, rodným jménem Barbora Novotná, později Barbora Panklová byla česká spisovatelka národního obrození. Někdy bývá řazena k pozdnímu romantismu nebo ranému realismu, většinou je však umisťována na rozhraní těchto dvou směrů, případně je označována za autorku, která se těmto zařazením vymyká.
Celoživotní hledačka lásky: Emancipovaná Božena Němcová řešila život s  tyranem milostnými pletkami – G.cz
 
 

Petr Muk

Petr Muk (4. února 1965 Český Krumlov – 24. května 2010 Praha[1]) byl český zpěvák a hudebník.
Warner Music CR - Petr Muk vs. 2020: rok mnoha sladkých a jednoho hořkého  výročí
 

Jiří Císler

Jiří Císler (4. února 1928 České Budějovice – 17. dubna 2004 Praha[1]) byl český herecrežisérhudebníkdramatik a bavič. Označován byl jako „mistr sarkasmu“.
Milovník života Jiří Císler: přemohl ho démon alkohol a vážná nemoc |  Sedmička.cz
 

Jiří Raška

Jiří Raška (4. února 1941 Frenštát pod Radhoštěm – 20. ledna 2012 Nový Jičín) byl český skokan na lyžích, olympijský vítěz a český lyžař století.
Jeho otec zemřel na leukemii, když bylo Jiřímu Raškovi devět let, a matka tak musela sama vychovávat čtyři děti. Raškova záliba v zimních sportech nebyla překvapivá: „U nás se říkalo, že se tam děti rodí s lyžema na nohou,“ řekl Raška v rozhovoru pro Lidové noviny. Bratranec a strýc, aktivní skokani, ho přivedli k jeho budoucí hvězdné disciplíně. Raška ovšem pěstoval i řadu jiných sportů (od fotbalu přes cyklisitku po házenou).
Raška letěl v Grenoblu jako pták albatros a vyhrál - iDNES.cz

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account