Mezinárodní den příslušníků mírových operací OSN si každoročně připomínáme 29. května. V ten den vznikla v roce 1948 první mírová mise  (UNTSO na území Palestiny) – Organizace pro dohled nad příměřím na Blízkém východě.

Od té doby položilo v 72 operacích pod vlajkou OSN při výkonu služby život víc než 3 900 žen a mužů. V roce 2019 zemřelo při výkonu své služby 102 statečných mírotvůrců.

Vzdejme tedy při této příležitosti hold také 95 tisícům příslušníků, kteří slouží ve vojenské nebo policejní uniformě i civilním pracovníkům v současných 13 misích OSN na třech kontinentech.

Dnes si na celém světě připomínáme přínos služby a oběti mírotvůrců. Příslušníci jsou připraveni zasadit se o to, aby se v současné době plné nových výzev staly naše operace bezpečnějšími a efektivnějšími. Chtějí také posílit důležitou roli, kterou naše mírové síly musí sehrávat při ochraně lidských práv a vypořádat se s problémem sexuálního zneužívání.

Mírové operace OSN jsou osvědčenou investicí do celosvětového míru, bezpečnosti a prosperity. Je tedy jejich cílem se společně zavázat udělat vše pro to, aby byly úspěšné.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account