Dnes, o druhém svátku vánočním si připomínáme památku svatého Štěpána. Katolická církev jej uctívá jako jednoho z prvních mučedníků, který vynikal nebojácností a opravdovostí. My si tento den spíše spojujeme s návštěvami a s koledou.

Asi není nikdo, kdo by neznal říkanku „Koleda, koleda Štěpáne! Co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad jsem s ní na ledu, psi se na mě sběhli, koledu mi snědli.“

V současnosti se koleda podle tohoto zvyku dodržuje již jen na několika málo místech Česka. Koledníci obcházejí se zpěvem a přáním krásných Vánoc sousedy, kteří je odměňují pohoštěním a výslužkou. Mnohdy si v minulosti koledou obstarali živobytí na několik dalších zimních týdnů.

A kdo byl vlastně svatý Štěpán? Byl to křesťanský kazatel, který byl ukamenován za to, že se údajně rouhal proti judaismu, protože věřil v Ježíše Krista. Byl to první křesťanský mučedník. Když po něm lidé házeli kameny, prý se za ně modlil, aby jim bylo odpuštěno, slovy: „Pane, odpusť jim tento hřích!” Sv. Štěpán je patronem koní a námořníků.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account