Judita Čeřovská, rozená Judita Štěrbová se narodila 21. dubna roku 1929, byla česká a německá zpěvačka a šansoniérka. Pocházela ze smíšeného manželství, maminka byla rodilá Němka, tatínek Čech. Tento fakt jí zejména v mládí působil řadu osobních potíží, které bylo dáno především velmi nedobrou politickou situaci jak v Německu, tak i v Čechách.

Dětství prožila v Mostě, školní docházku zahájila v české škole, po záboru Sudet Němci zůstala Judita s babičkou v Mostě, neboť rodiče se odstěhovali do Řevnic u Prahy. Chodila do německé školy a od dvanácti let se učila hrát na klavír. Juditini rodiče byli v roce 1942 zatčeni, neboť je někdo udal, že poslouchají zahraniční rozhlas (rádio Londýn). Rodiče pak strávili v nacistickém vězení několik měsíců, nakonec je propustili. Její matku (snad proto, že byla Němka) zatkli ještě jednou. Od roku 1944 Judita žila s rodiči v Řevnicích. Zde chodila do české měšťanské školy. Po válce pak vystudovala obchodní akademii v Berouně, během studií velmi často zpívala s různými studentskými kapelami.

 

Svoji poloprofesionální dráhu začala ale až v 27 letech, kdy už byla matkou 2 děti a byla provdaná za právníka Vladimíra Čeřovského. Tehdy se umístila jako 2. v soutěži Hledáme mladé talenty a ihned na to začala zpívat v pražském music-hallu Alhambra.

V roce 1959 utrpěla velmi vážné zranění při autonehodě. V tuzemsku nazpívala počátkem šedesátých let několik velmi známých a populárních hitů, nicméně tím, že nebyla plně profesionalizovaná, nikdy naplno nespolupracovala s velkým tanečním orchestrem či renomovaným hudebním autorem, nakonec způsobilo, že se doma nestala opravdovou hvězdou popmusic.

Často však spolupracovala s českou textařkou Jiřinou Fikejzovou. Velkou dávku úspěchu způsoboval také její obrovský osobní šarm, přirozená noblesa jakož i velká důslednost spojená důkladností, s jakou přistupovala ke každé práci. Byla považována za velmi atraktivní a neobyčejně půvabnou žena s velice podmanivým hlasem. Nicméně nakonec se stala mnohem populárnější v německy mluvících zemích než doma v Čechách.

Zazářila též na světové výstavě EXPO’67 v kanadském Montrealu v pořadu Pop stars of Prague. Zde ji viděli někteří američtí hudební manažeři, kteří jí nabízeli zajímavé angažmá v zámoří. Ona však nakonec všechny nabídky odejít do zámoří (a to zejména z rodinných důvodů) odmítla. Od roku 1989 vystupovala se skupinou Ivan Smetáček Jazz Enseble, se kterým zpívala šansony, swingové a jazzové evergeeny. V devadesátých letech se často objevovala i v České televizi a kromě toho tehdy vyšlo hned několik hitových výběrů s hudbou 60. let na CD.

Zemřela přesně před dvaceti lety – 9. října roku 2001, ve věku 72 let v Praze. Dnes je považována ze jednu z největších pěveckých legend československé populární hudby 20. století.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account