Dnes si připomínáme smutné páté výročí od skonu výtečného českého malíře, kreslíře, ilustrátora, animátora,karikaturisty a v neposlední řadě i kostýmního výtvarníka pana Adolfa Borna.

Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích, kde se mluvilo česky i německy. V letech 1949-1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen. Jeho doménou je grafika – suchá jehla, lept a především litografie.

V roce 1962 se oženil a v roce 1964 se mu narodila dcera. Jeho nejznámější díla zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), Julese Verna (Trosečník z Cynthie), A. Dumase staršího (Tři mušketýři), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie) a jiné. Je také autorem kostýmů a dekorací k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča inscenované v Národním divadle.

Jeho animace navíc vtipně glosují i děj ve filmové sérii o básnících (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život) a jeho animace nechybí dokonce i v závěrečném dílu Jak básníci čekají na zázrak, který byl uveden do kin měsíc před jeho smrtí.

Roku 1974 byl na světové výstavě v Montréalu jmenován karikaturistou roku. V roce 1988 byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 2003 získal Medaile Za zásluhy 1. stupně. V roce 2013 získal na Anifilmu cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Born je také rytířem francouzského Řádu umění a literatury.

Zemřel 22. května 2016 ve věku 85 let, je pohřben v Praze na Olšanských hřbitovech. Čest jeho památce!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account