Václav Kotva se narodil 20.1.1922 v Radnicích u Plzně. Absolvoval filozofickou fakultu a poté působil jako učitel. Od mládí ale zároveň recitoval a hrál ochotnické divadlo. Láska k divadelním prknům jej nakonec přivedla na DAMU, kterou dokončil ve zralém věku roku 1959. Jeho prvním angažmá bylo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, od roku 1965 byl pak členem hereckého souboru Činoherního klubu, jehož byl spoluzakladatelem, vedl také jeho kroniku. Kotvovo herectví se vyznačovalo střídmostí a úspornými výrazovými prostředky, přesto na prknech Činoherního klubu dostal řadu velkých rolí, vynikl především v ruské klasice (Hráči, Revizor, Višňový sad), sporadicky hostoval také v Národním divadle.

Václav Kotva od 60. do 90. letech hrál v desítkách filmů, nezřídka točil pět až filmů ročně, objevoval se také v televizi a v rozhlase. Poprvé hrál ve filmu kontrolora v Ostře sledovaných vlacích (1967). Přestože dostával jen vedlejší až epizodní role, díky často reprízovaným slavným filmům zůstává dodnes v povědomí diváků.

Z jeho komediálních rolí vesměs ušlápnutých mužíků připomeňme jeho účast ve filmech Svatba jako řemen (1967), Šest medvědů s Cibulkou (1972), Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Marečku, podejte mi pero (1976), Což takhle dát si špenát (1977) atd. Objevil se ale i v dramatech jako Spalovač mrtvol (1968). Jedinou hlavní roli dostal Václav Kotva ve filmu Svatej z Krejcárku (1970) režiséra Petra Tučka, což je ale dnes již zcela zapomenutá záležitost.

Stejně tak i v televizi sehrál Kotva řadu malých rolí, můžeme si jej připomínat mimo jiné v seriálech Arabela (1979), Dobrá voda (1981) nebo Létající Čestmír (1984). Vzhledem k vyššímu věku omezil Kotva v 90. letech filmování, nicméně v této době jej začali obsazovat zahraniční produkce do filmů natáčených v České republice. Václav Kotva se naposledy před kamerou objevil v televizním filmu Vražda kočky domácí (2004).

Jak již bylo uvedeno, Kotva byl kronikářem Činoherního klubu; nebyla to jeho jediná aktivita na poli literárního žánru, v roce 2003 vyšla jeho kniha Veršem a prózou: Dětské veršovánky a vzpomínky Václava Kotvy. Václav Kotva zemřel v Praze 2. listopadu 2004 ve věku 82 let.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account